İsveçli Hazır Giyim Devi İşçi Şoku Yaşıyor! H&M işçileri 4 Ekim'de grevde!

H&M 2017'de cira kaybı nedeniyle mağaza kapatacağını duyurmuştu. Türkiye'de 3 bine yakın çalışanı olan H&M 'den Türk işçileri rahatsız. H&M çalışanları grev kararı aldı. H&M nedir? H&M işçileri grev kararlarını hangi gerekçelerle açıklıyor? H&M çalışanları ne zaman greve gidecek? Tüm sorulann yanıtları haberimizde..

EKONOMİ 19.09.2019, 15:00
İsveçli Hazır Giyim Devi İşçi Şoku Yaşıyor! H&M işçileri 4 Ekim'de grevde!

H&M çalışanları greve hazırlanıyor. Koop-İş Sendikası, H&M çalışanları adına Koop-İş Sendikası ve H&M patronları arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine 4 Ekim 2019 Cuma günü greve çıkacak. Sendika, çıkılacak grev kararını tebliğ etmek ve tüm mağazalara asılması için 20 Eylül 2019 Cuma günü 11.00’da İstanbul İstiklal Caddesindeki mağaza önünde, 21 Eylül 2019 Cumartesi günü ise 18.00’da Bağdat Caddesinde bulunan Suadiye Mağazası önünde basın açıklaması yapacağını duyurdu.

H&M'in Türkiye'de 3000'e yakın çalışanı bulunuyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı'nın aktardığına göre, İstanbul 1 ve 2 No’lu Şubelerinin yaptığı basın duyurusunda,

- İşçiler arasında farklı yemek ücreti uygulamaları,

- Farklı izin uygulamaları,

- Part time çalışanların yasal saatlerin altında çalıştırılarak ücretlerinden kesinti yapılması gibi çifte standartlar,

- Patronun enflasyonun çok altında ücret artışı önermesi,

- İkramiye artış miktarında anlaşılamaması,

konularında anlaşma sağlanamaması sorunları üzerine H&M mağazalarında greve çıkılacağı belirtildi.

Yeni işe alımlar hızlandırıldı

Patronların Ensesindeyiz Ağı'na bildirimde bulunan greve hazırlanan H&M işçileri ise, patronun grev öncesinde personel alımına odaklandığını ve top 10 mağazalarda işe alımları hızlandırdığını bildirdi.

Mevcut yasalara göre, greve çıkan işçinin yerine işçi çalıştırılamıyor. Patronlar, yasanın önceden grevin zamanının bildirimi maddesine dayanarak greve hazırlık yapma fırsatına sahip oluyor. H&M patronunun da grevden etkilenmemek için yeni işe aldığı işçilerin grev kırıcı olacağına güvendiği ifade ediliyor.

H&M Nedir?

H & M Hennes & Mauritz AB (kısa adı H&M) bir İsveçli uluslararası perakende giyim firması. Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren şirket erkek, kadın, gençler ve çocuklar için giyim eşyası üretiyor.

İsveçli Hazır giyim devi 2017 'de ciro kaybı nedeniyle mağaza kapatacağını duyurmuştu

H&M’in Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Johan Persson, Stockholm’de yaptığı açıklamada, bazı mağazaların kapatılacağını ve daha az sayıda yeni mağaza açılacağını açıkladı. Persson, müşterilerin ağırlıklı olarak internetten alışveriş yapması sonucu mağazalarda arzu edilen kazanca ulaşılamadığını belirterek, “hızla değişen müşteri alışkanlıklarına” uyum sağlamak için firmanın dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. H&M yöneticisi Persson, internetten satışların ise “iyi bir gelişme kaydettiğini” söyledi.

H&M’in cirosunda son çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 5 milyar euroluk azalma meydana geldi. H&M kaç mağazanın kapatılacağı konusunda ise bilgi vermedi. H&M’in dünya genelinde 4 bin 553 mağazası bulunuyor.

Firmanın cirosu 1998 yılından bu yana ilk kez azaldı. Firma yöneticisi Persson’un açıklamalarının ardından, H&M hisseleri borsada yüzde 14 değer kaybederek 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Yorumlar (0)