banner731

İYİ Parti'den Emeklilere 1000 TL'lik Bayram İkramiyesi Hakkında Zam Teklifi!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş'tan yeni bir teklif geldi. Ataş açıklamasında; Ramazan ve Kurban Bayramı nedeniyle emekli vatandaşlara verilen 1000 Türk Lirası bayram ikramiyesinin enflasyonun yüksek olması nedeniyle eridiği ifade etti. Bu nedenle bayram ikramiyelerinin güncel enflasyon oranlarına göre verilerek artış yapılmasını talep etti.

EKONOMİ 22.05.2019, 21:13 22.05.2019, 21:26
İYİ Parti'den Emeklilere 1000 TL'lik Bayram İkramiyesi Hakkında Zam Teklifi!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına bayram ikramiyelerinde değişiklik yapılmasına dair teklif sundu.

Ataş Kurban ve Ramazan bayramında emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin yüksek enflasyon karşısında eridiğini açıkladı.

Ataş bu konuda güncel enflasyon oranlarına göre bayram ikramiyelerinde artış yapılmasını istedi ve Meclise teklifini sundu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis Başkanlığına sunduğu teklifinde ise;

"7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 23. Maddesi ile 11.05.2018 Tarihinde 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenmiş bu maddeye göre; emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında biner TL tutarında bayram ikramiyesi ödenmesi kararlaştırılmıştır

 Lakin Kurban ve Ramazan bayramlarında emeklilere verilen 1000 liralık ikramiyenin yüksek enflasyon karşısında eridiği ortadadır. 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki düzenlemeyle birçok ödeme yıllık bazda yüzde 26 artırıldı. Emeklilerimiz için büyük önem taşıyan ikramiyelerin de bu kapsamda benzer şekilde iyileştirilmesi gerekmektedir.

Aksi halde verilen ikramiyenin amaca uygun ve yeterli olmayacağı açıktır. Ayrıca her yıl kanunda değişikliğe gitmemek için kanunla sistemli şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Gelir ve aylıklarla birlikte her yıl artan sosyal yardımlar gibi emekli bayram ikramiyeleri de bir artış sistemine endekslenmelidir.

Bu gerekçeler göz önünde bulundurulduğunda 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 18. Ek Maddesinin 1. Fıkrasında değişikliğe gidilerek, emekli ikramiyesinin her yıl resmi verilerdeki enflasyon oranında artış yapılarak güncellenmesi gerektiği açıktır.

Bu kanunla, emekli ikramiyesinin her yıl resmi verilerdeki enflasyon oranında güncellenmesi amaçlanmıştır. Bu teklif ile ilgili kanuna 'ödenecek miktar, TUİK'in yayınladığı resmi yıllık enflasyon oranında artırılması ile her yıl güncellenerek ödenir.' İbaresinin eklenmesi gerekmektedir." dedi.

Yorumlar (0)