Kadın Çalışanların Erken Emeklilikteki Avantajları neler? İşe Giriş Tarihine Göre Kademeli Emeklilik Tablosu

Sosyal güvenlik sistemi, kadın sigortalı çalışanlara birçok avantajlar sağlıyor. SSK'lı çalışan anneler için çocuğa bağlı borçlanmalar, staj gibi detaylar kadınların daha erken emekli olmasını sağlıyor. İşte SSK'lı bir kadın çalışanın işe giriş tarihine göre kademeli emeklilik tablosu...

EKONOMİ 23.09.2019, 23:18 23.09.2019, 23:19
Kadın Çalışanların Erken Emeklilikteki Avantajları neler? İşe Giriş Tarihine Göre Kademeli Emeklilik Tablosu

Ülkemiz'de SSK'lı olarak çalışan kadın ve annelere erken emekli olabilmek için bir çok avantajlar sunuluyor. Doğum borçlanmasından evlat edinmeye bir çok alanda kadın çalışanlar için önemli avantajlar buluyor.  Başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan kadınların erken emeklilik imkanı bulunuyor. Bu durumdaki kadınların 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her gün, 1.25 gün olarak hesaplanıyor.

HER SİGORTA İÇİN GEÇERLİ

Bu koşul kadının emeklilik yaşını da erkene çekiliyor. 1 Ekim 2008’den itibaren prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik yaş sınırlarından indiriliyor.

Engelli çocuğu olan kadınlara tanınan bu haktan SSKBağkur, tarım SSK, Tarım Bağkur’u ve Emekli Sandığı kanunlarına tabi çalışanlar yararlanıyor.

EVLAT EDİNENE DE VAR

Sadece biyolojik annelerin değil, evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Kadın sigortalılar 2 yaşını geçmeyen evlat edindikleri çocukları için doğum borçlanması yapabiliyor. Borçlanma, evlat edinilen tarihten başlıyor.

Öte yandan, doğum yaptıktan sonra çocuğunu evlatlık veren anne de doğum borçlanması hakkına sahip.

STAJDA KRİTİK AYRINTI!

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama anneler eğer stajın başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanabiliyorlar.

3 ÇOCUK 6 YIL PRİM

Daha önce sadece SSK'lılara tanınan bu hak, memur ve esnaf annelere de tanındı. 2 olan doğum borçlanması sınırı da 3 çocuğa çıkartıldı. Buna göre; sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Her çocuk için 720 gün kazanılıyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor.

STAJ TARİHİ EKLENİYOR

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında bu süreler geçerli. Bu yüzden anneler eğer stajın başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanabiliyor.

20 YIL ŞARTI

23 Mayıs 2002 tarihi itibarıyla sigortalılık süresi 18 (dahil) yıldan fazla olan kadınların emekli olabilmeleri için, en az 20 yıl sigortalılık süresini, 5000 gün prim ödeme gün sayısını ve 40 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

Yorumlar (86)
fahriye 3 hafta önce
40 yasındayım 2003 tarihi sigorta baslangıcım nezaman emekli olabilirim
Saide 3 hafta önce
Sigortalı olmadan önce doğan çocuklara borçlanma olmuyormu
Neslihan Gedikli 3 hafta önce
Baslangicim1995 prim sayim2183 acaba3600 den emekli olabilirmiyim
Emine 3 hafta önce
İşe giriş tarihim 2004 prim 3000 yaş 49 nezaman emekli olabilirim
Neslihan 3 hafta önce
1999 işe giriş tarihim pirim gün sayım 4300 yaşım 40 emekli olabilirmiyim
Fatma 3 hafta önce
Işe giriş tarihim 2002 pirim gun sayım 4500 yaşım 37 yani 5000 ni ve 40 yasi doldurunca emekli olabiliyormuyum?bilgisi olan yazsın lütfen!!!
Vildan 3 hafta önce
2008 girisliyim ama gününden emin degilim 1 cocugum ve %40 engelim var ne zaman emekli olurum tesekkurler
Demet 3 hafta önce
1998 öncesi sigorta başlangıcım var kaç yaşında ve emekli olabilirim prim günüm ne kadar acaba
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın