17 Haziran 2016 Cuma 18:21
Kalkınma Bakanı: ' Orta Vadede Herhangi Bir Değişiklik Yapmayacağız'
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, genel hatlarıyla bakıldığında dış ticaret, büyüme, cari açık, enflasyon açısından beklentilerinin iyi olduğunu belirterek, "Biz orta vadeli programda herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğiz. Önümüzdeki günlerde özellikle ihracatımızın arttırılması ve yapısal reformların uygulamaya geçirilmesiyle birlikte ekonomimizdeki canlanmanın devam edeceğini düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Elvan, NTV televizyon kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Bu yılın ilk çeyreğine Türkiye'nin yüzde 4,8 büyüdüğüne dikkati çeken Elvan, bunun beklentinin oldukça üzerinde bir büyüme performansı olduğunu kaydetti.

Elvan, ihracatın negatif katkısına rağmen söz konusu büyüme oranının gerçekleşmesinin son derece önemli olduğunu belirterek, ikinci çeyrekte de, yurt içi talep kaynaklı büyümenin devam edeceğini düşündüklerini bildirdi.

İhracata yönelik ciddi bazı tedbirler alınması gerektiğinin altını çizen Elvan, bu doğrultuda Ekonomi Bakanlığının ihracatın artırılması, pazarın çeşitlenmesine yönelik ciddi bir çalışma içerisinde olduğunu, önümüzdeki günlerde ihracat desteklerine yönelik açıklamalar yapılacağını belirtti.

Elvan, 2016 büyüme hedefinin yüzde 4,5 olduğuna dikkati çekerek, "Şu anki göstergelere baktığımızda, orta vadeli programımızda herhangi bir değişikliğe açıkçası gitmeyi düşünmüyoruz. Dış ticarette dünyada yaşanan küresel daralmadan kaynaklanan bir sıkıntı söz konusu. Ama ithalattaki gerileme, ihracattaki gerilemeden daha fazla. Biliyorsunuz ilk çeyreğimizde 2016 yılının, hatta Ocak-Nisan döneminde aşağı yukarı yüzde 10’un üzerinde bir ithalatta gerileme oldu. İhracatta yüzde 7’nin biraz üzerinde gerileme var. Dolayısıyla cari açığın orta vadeli programa uygun bir şekilde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Şu an yüzde 4,2’lik bir cari açığımız söz konusu. Orta Vadeli Program'da yüzde 3,9’luk bir cari açık hedeflemiştik, o hedefe ulaşacak görünüyoruz." ifadesini kullandı. 

Son 1 yılda 1 milyonun üzerinde yeni istihdam sağlandığına işaret eden Elvan, yüzde 10,2'lik bir işsizlik oranı hedefi bulunduğunu, işsizlik oranının biraz daha aşağıda gerçekleşeceğini düşündüklerini kaydetti.

Elvan, genel hatlarıyla bakıldığında dış ticaret, büyüme, cari açık, enflasyon açısından beklentilerinin iyi olduğunu belirterek, "Dolayısıyla biz orta vadeli programımızda herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğiz. Önümüzdeki günlerde tabii özellikle ihracatımızın arttırılması ve yapısal reformların uygulamaya geçirilmesiyle birlikte ekonomimizdeki canlanmanın devam edeceğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

-"Yatırımlarla ilgili bir paketi TBMM'ye sevk edeceğiz"

Yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde adımlar attıklarına dikkati çeken Elvan, önümüzdeki günlerde yatırımlarla ilgili bir paketi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edeceklerini bildirdi. 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik çalışmaları da olduğunu ifade eden Elvan, "Bu bölgelere yönelik de bir kalkınma hamlesini başlatacağız, cazibe merkezleri oluşturup bu merkezlerin altyapı yatırımlarının desteklenmesi, uygun bir yatırım ortamının sağlanması ve bu ilin hinterlandındaki diğer illerin de bundan etkilenerek, etkileşim içerisinde kalkınmasını sağlayacak mekanizmaları ortaya koyacağız." ifadelerini kullandı. 

Bir soru üzerine Elvan, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda öncelikli olarak "Türkiye'nin karşısındaki risklere karşı ne tür önlemler alınmalı", "Yatırımı, üretimi artırabilecek mekanizmalarımız neler" gibi konuları tartıştıklarına dikkati çekerek, kurulda ele aldıkları bir konunun da tasarruf oranlarının düşüklüğü olduğunu anlattı. Türkiye'nin yüzde 15 tasarruf oranı olduğunu belirten Elvan, bunu yukarı çekmek gerektiğini belirtti.

Elvan, daha öncesinde tasarruf oranlarını artırıcı tedbirler aldıklarının altını çizerek, şimdi de Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) otomatik katılım mekanizmasını yürürlüğe koymak istediklerini kaydetti. 

-"Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı bayramda bekliyoruz"

Turizm sektörüne ilişkin bir soru üzerine de, özellikle terörizmin sadece Türkiye turizmini değil Avrupa’nın bazı kentlerinin turizmini de olumsuz etkilendiğini ifade eden Elvan, "Yurt dışında yaşayan 5 milyon Türk vatandaşımız var, bu bayramda biz tüm yurt dışındaki Türk vatandaşlarımızı Türkiye’ye davet ediyoruz. Gelsinler hem ailelerini, yakınlarını, dostlarını görsünler, hem de Türk turizmine katkı sağlasınlar." değerlendirmesinde bulundu. 

Elvan, küresel ekonomide bir daralmanın olduğuna dikkati çekerek, Dünya Bankası ve diğer uluslararası kuruluşların büyümeye yönelik tahminlerini aşağıya çektiklerine işaret etti.

Küresel ekonomideki bu belirsiz atmosfere rağmen Türkiye ekonomisinin istikrarlı yapısını sürdürdüğünü ifade eden Elvan, uluslararası piyasada emtia ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın Türkiye açısından risk oluşturduğunu, ancak Türkiye'nin sağlam bir ekonomik altyapısı olduğunu, Avro Bölgesi'ne olan ihracatta ciddi bir canlanmanın yaşandığını ve bu ihracatın artacağını kaydetti.

Elvan, genel hatlarıyla makroekonomideki gidişata ve beklentilere bakıldığında enflasyon açısından herhangi bir sıkıntının olmadığını belirterek, "Yüzde 7,5 enflasyon hedefi ortaya koyduk, muhtemelen belki biraz daha altında bir enflasyon beklentimiz var, yani şu anki gelişmeler bunu gösteriyor." ifadesini kullandı. 

Turizm gelirleri hedefinin de 31 milyar dolar olduğunu belirten Elvan, şöyle devam etti:

"Bizim beklentimiz bunun bir miktar altında olması, 30 milyar doların bir miktar altında olacak. Turist sayımızdaki hedefimiz ise 37 milyon turist idi. Bunun da 30-33 milyon bandında olacağını tahmin ediyoruz. Ama tabii bunları daha da yukarı çekmeye yönelik çabalarımız, gayretimiz devam edecek. Ama turizm gelirlerindeki bir miktar düşüşe rağmen yine orta vadeli programdaki hedeflerimizi tutturacağız." 

AA
Kamupersoneli.net
Son Güncelleme: 17.06.2016 18:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.