Kamu Bankalarında Personellere İdari İzin Uygulanmıyor mu?

Kamu Bankalarında Personellere İdari İzin Uygulanmıyor mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını maalesef ülkemizde de endişe edici boyutlara ulaşmaya başladı. Bu doğrultuda çıkartılan Cumhurbaşkanlığı İdari İzin Genelgesi ile bazı çalışanlar idari izinli sayılmıştır. Fakat görünen o ki kamu bankaları uygulamada sorunlar çıkarmaktadırlar ve idari izin vermemektedirler.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de ne yazık ki her geçen gün yükselen bir ivme kazanan COVID-19 pandemisi, halk sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Uzmanlara göre en tehlikeli kesimi yaşlılar ve bağışıklık sistemine etki eden kronik rahatsızlığı olan kimselerdir.

Ne var ki Genelge’nin hangi kamu kurum ve kuruluşlarında ve hangi statüde çalışanları kapsadığı ile ilgili uygulamada problem yaşanmaktadır. Bu çerçevede Ziraat Bankası gibi kamu bankaları, personelinin devlet memuru olmadığı gerekçesiyle idari izni uygulamaktan imtina etmektedir.

Dolayısıyla kamu bankaları anılan Genelgeyi uygulamalı ve Genelge kapsamındaki personeli idari izinli kabul etmelidir. Ancak uygulamada bu tür personel ya mesaiye gelmekte ya da kendilerine yıllık izin kullandırılmaktadır. Banka şubelerinin yoğun insan trafiği de göz önüne alındığında bu durum mesai yapan personel için ciddi bir tehdit unsuru haline gelmektedir.

Konunun netleşmesi için kamu bankaları özelinde genel bağlayıcı bir düzenleme yapılmasında fayda görülmektedir. 

Kaynak : Emlak365.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler