banner731

Kamu İşçilerine Zam Konusunda Hükümet İle Anlaşma Sağlanamadı!

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren zam konusunda hükümet ile anlaşma sağlanamadı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay kamu işçilerinin zammı hakkında açıklamada bulundu ve; "Talep ettiğimiz atla deve değil" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 05.07.2019, 14:00 05.07.2019, 15:45
Kamu İşçilerine Zam Konusunda Hükümet İle Anlaşma Sağlanamadı!

Cumhuriyet Gazetesinden Mustafa Çakır'ın haberine göre; 60 günlük grev süreci resmen başladı.

Sendikalar en az 6 gün önceden işverene bildirimde bulunmak şartıyla grev kararı alıyor. Kamu işverenleri ise hükümet ve işçi konfederasyonları arasında sözleşme imzalanmadan bulunan hiçbir sözleşme sonuçlandırılamıyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise kamu işçilerine zam hakkında yaptığı açıklamasında sözleşmenin çözümlenmesini talep etti ve;

"Talep ettiğimiz atla deve değil. Rahatça nefes alacak bir ücret talep ettik" ifadelerini kullandı.

Türk-İş'e bağlı olan sendikalar 2019 Ocak ayında 70 bin, Mart ayında yaklaşık 85 bin işçi adına sözleşme görüşmelerini gerçekleştirmişlerdir.

Görüşmelerde idari maddelerde anlaşmalar sağlanmış ve ücretle alakalı maddeler kapsamında ise hiçbir ilerleme meydana gelmedi. Bu nedenle Türk-İş ile hükümet arasında sözleşmenin bir an önce imzalanması bekleniyor.

KAMU İŞÇİLERİNE ZAM TALEBİ

Taleplerini hükümete bildiren Türk- İş ilk olarak düşük ücretlerin 3 bin 500 TL'ye çıkarılmasını ve kamu işçilerine seyyanen brüt 300 TL zam yapılması talebinde bulunuyor.

İlk 6 ay için yüzde 15 zam talep ettiği bilinen Türk- İş İki, üç ve dördüncü alt aylar için de enflasyon +3 puan artış talebinde bulundu. Ancak hükümet 2019 yılı Temmuz ayı gelmesien rağmen teklifte bulunmadı.

Yorumlar (6)
CANER ERDOĞAN 5 ay önce
696 SAYILI KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER OLARAK BİZLERDE HAKKIMIZ OLAN EMEKLİ VE MEMURLARIN ALDIĞI ENFLASYON FARKINI İSTİYORUZ.. AYRICA ANAYASAL HAKKIMIZ OLAN 2019 KAMU ÇERÇEVE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE DAHİL OLMAK İSTİYORUZ.. SABIRLA MÜJDE BEKLİYORUZ..
Mehmet 5 ay önce
Su atla deve olmayan isteklerinizi diger sendikalarla birlik olup emekliye memura ozel sektorde calisanlar icinde istesenizde sadece rahat yasayan kamu calisanlari olmasa ne olur baskan bey.kim almis bu ulkede yuzde 15 zam ve 300 tl zammida sen istiyorsun.hep bana hep bana isini birakinda diger calisan kesimide dusunun hatta soyle soyliyeyim inin artik sirtimizdan sizleri tasiyamiyoruz artik yeter yeter.
Analij 5 ay önce
Anladım ki tek adam iyi birşey değil.
İbrahim 5 ay önce
Kendilerine gelince gece yarısı bütün eller kalkıyor.
rumuz 5 ay önce
sendikalar işcileri düşünüyorsa zam yerine 12 ay çalışmalarını yolunu bulsunlar ormada 5ay 29 gun calısan insanlar cıkışlarını aldılar ner çalışıp ne yapacaklar faturalar cocukların ihtiyacları okul acılınca ihtiyaclar nasıl alinıp ödenecek bu insanlar taş veya kummu yiyecekler
kuzey 5 ay önce
bu tis butun turkiye genelinde kamuda çalışan işçileri kapsamında sonuçlanması
yani kamu taseron işçileride kapsam içine alması temenimizdir
her iki tarafada hayırlı olması temenimizdir.