Kamu Lojmanları 48 Ay Taksitle Satışa Çıkarılıyor!

Meclis'te kabul edilen kanunla beraber kamu lojmanlarının satışına yönelik olarak düzenlemeler yapılmıştı. Bununla beraber kamu lojmanlarının 48 ay vade ile satışa çıkarılacağı belirtildi. İşte konuyla alakalı olarak merak edilen tüm detaylar sitemizde...

EKONOMİ 21.08.2018, 13:30 21.08.2018, 16:38
Kamu Lojmanları 48 Ay Taksitle Satışa Çıkarılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sorumluluğunda olan kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması kapsamında ilk olarak satışa konu olacak 50 bin kamu konutunun Kamu Taşınmazları Sistemine kaydının yapılacağı ve daha sonra envanter çalışmalarının tamamlanarak 5 bin kamu konutunun 48 ay taksitle satışa çıkarılacağı belirtildi.

Milliyet'in haberin e göre; ihale bedeli öncelikli alım hakkına sahip oturanlar tarafından yüzde 25'i peşin ve 4 yıla kadar (48 ay) kanuni faiziyle beraber taksitler halinde ödenebilecek.

Peşin olarak ödenmesi durumunda ise yüzde on indirimli olarak satın alınabilecek.

Konuya ek olarak; 240 bin 398 adet kamu konutu bulunuyor. Savunma, güvenlik, adet ve istihbarat hizmetlerinde kullanılanlar uygulama kapsamı dışında tutulurken kampüs alanlarında yer alan hizmet binalarıyla bütünleşmiş lojmanların satışı gerçekleştirilmeyecek.

500 MİLYON LİRA

Bu satışlarla beraber devletin kasasına 5 bin konut satışından 500 milyon lira gireceği belirtiliyor.

Söz konusu kanuna göre, taşınmazların satışından elde edilen gelirler öncelikli olarak ilgili idarelerin hesaplarına aktarılacak olup, elde edilen gelirin kamu konutu ihtiyacında kullanması öngörülmekte.

2018 Kasım ayına kadar satış işlemlerinin tamamlanması planlanan 5 bin konut Devlet İhale kanunu kapsamında ihale usulüyle satışa sunulacak.

ÖNCELİKLİ ALIM HAKKI KONUTLARDA OTURAN DEVLET MEMURLARINA

Kamu konutlarının alım hakkı konutlarda oturan devlet memurlarına verilecek.

Diğer yandan tebligatın ardından 15 gün içerisinde öncelikli alım hakkı sahiplerinin satın almak istemediğini bildirmesi, herhangi bir bildirimde bulunmaması ya da yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, en yüksek teklifi verene satışı yapılacak.

Ayrıca; satışlardan elde edilen gelir, öncelikli olarak kamu konutu yapımında kullanılacak.

Deprem riski bulunan alanlardaki kamu konutlarının yıkılacağı ifade edilirken büyük bölümü şehir merkezlerinde bulunan lojmanların yıkılması, kent merkezlerinde uygun arsaların oluşmasına yardımcı olacak.

Bu arsalara depreme dayanıklı yeni konutlar yapılacak. Konutların tamamının satışı ise yıllara yayılmış olacak.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (2)
ahh ahhhh 1 yıl önce
Etmediğimiz bir orası kaldi
Cengiz 1 yıl önce
Ucuz bir ev sahibi olabilmek için illa kamu personeli mi olmak gerekir...