Kamuda Kadroya Geçen Taşerona 7 Aralık'ta Tediye Verilecek!

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçilerin sorunlarının çözülemez noktaya gelmesinden ve hatalı taşeron kullanımları sebebiyle bu yılında başında yapılan söz konusu düzenleme ile kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya geçirildiği biliniyor. Söz konusu taşeronlarda 7 Aralık'ta tediye verilecek.

EKONOMİ 03.10.2018, 11:19 03.10.2018, 14:10
Kamuda Kadroya Geçen Taşerona 7 Aralık'ta Tediye Verilecek!

Kamuda görev alan işçilere 7 Aralık 2018 tarihinde 13 günlük ücret üzerinden tediye ödemesi gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda kadroya geçen taşeronlar işçi de dâhil olabilecek.

Kamuda kadroya geçirilen taşeron işçiler kamu işçisi haline gelmesiyle beraber işçiler tanından haklardan yararlanabiliyorlar. Bu haklardan en önemlisi olan ise tediye olarak belirtiliyor.

Yıl genelinde 52 günlük ilave tediye ödemeleri dört taksit ile gerçekleştiriliyor.

Ocak- Haziran- Ağustos- Eylül ve Aralık aylarında kamu işçilerine 13'er günlük tediye ödemesi yapılabiliyor.

PRİM ÖDEMELERİ KESİLİR Mİ?

Toplamda 52 günlük ilave tediyesi yıl içerisinde ödenmiş oluyor. Ocak- Haziran ve Ağustos aylarında tediye ödemeleri gerçekleştiriliyor.

Şimdi sırada Aralık ayında yapılacak ödemeler var.

Kamuda kadroya geçen taşeron işçileri 2018 yılında 39 günlük tediye alabilecekler.

Kadro geçişleri tamamlandığı için Ocak ayında yapılan ödemeler kadroya geçen taşeron işçileri yararlanamadı.

Haziran ve Eylül aylarında ilave tediyelerini alabilen kamu işçilerine tediyelerin son taksitleri 7 Aralık 2018 tarihinde ödenebilecek.

Son taksitin 7 Aralık'ta yatırılacağı kesinleşti. Kamu işçilerine bu yılki ilave tediye ödemesinin son taksiti 7 Aralık'ta ödenecek.

Diğer yandan ilave tediye ödemeleri kurul olarak SGK primlerine tabii olarak ifade edilir.

Bu kapsamda ilave tediyeden SGK primi kesilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ilave tediye ödemelerinden yüzde 15 oranında sigorta primleri ve yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılabiliyor.

Ayrıca ilave tediye ödemeleri damga vergilerine tabii olduğundan dolayı ilave tediyeden damga vergisi kesintisi uygulanmaktadır.

ÖDEMELER NE KADAR YAPILACAK?

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçen taşeron işçiler de dâhil olmakla beraber kamuda görev alan işçilerin tamamına 7 Aralık 2018 tarihinde 13 günlük ücretleri üzerinden tediye ödemesi yapılabilecek.

Bu kapsamda asgari ücretle çalışan bir işçiye yüzde 20'lik vergi dilimine girmiş olması nedeniyle 13 günlük ücreti karşılığı en az 591 TL ilave tediye ödenecek.

Kamu işçisinin ücreti arttıkça eline geçen tediye miktarı da artacak. Örneğin, 2.500 TL brüt ücreti olan bir kamu işçisine 728 TL, 3.000 TL brüt ücreti olan kamu işçisine 874 TL, 3.500 TL brüt ücreti olan kamu işçisine 1.019 TL ilave tediye ödenecek.

Ancak vergi dilimi nedeniyle ilave tediyeden daha yüksek oranda gelir vergisi kesilmesi de söz konusu olacak.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)