Kamuda tasarruf dönemi başlıyor ! O paraları artık memurlar ödeyecek

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı kamuda tasarruf paketinin detayları gün yüzüne çıktı. Yeni planla birlikte kamuda 5 milyar TL'lik tasarruf öngörülüyor.

EKONOMİ 20.12.2016, 19:13 20.12.2016, 19:22
Kamuda tasarruf dönemi başlıyor ! O paraları artık memurlar ödeyecek
Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı kamuda tasarruf planının detayları gün yüzüne çıktı. 2017 yılında kamuda büyük ölçekli tasarruflar yapılacak, 52.1 milyar TL olarak planlanan mal ve hizmet alımı giderlerini 4-5 milyar TL civarında düşürecek plan uygulamaya giriyor. Maliye Bakanlığı'nın başkanlığında uygulanacak çalışmalarda kamuda lüks taşıt kullanımı önlenerek, ambulans, itfaiye aracı gibi sağlık, savunma ve güvenlik açısından özel nitelikli araçlar dışında taşıt alımı yapılmayacak. Ayrıca kamu araçlarına çip takılıp, amacı dışında kullanılan kamu araçlarının yakıt bedeli memurdan alınacak.

LOJMANDA İZİN SİSTEMİ

Bürokratların yurtdışı programların da revizyona uğrayacak. Kamuya sadece 60 bin personel alınacak,güvenlik ve yargı haricinde belirlenen kadroların üzerine çıkılmayacak. Başbakanlıktan izin alınmış olması hali dışında lojman, memur evi, kamp, kreş, misafirhane ve benzeri yeni sosyal yatırımı Doğu ve Güneydoğu haricinde başlatılmayacak. Maliye başta olmak üzere kamunun elektrik, telefon ve elektronik haberleşmesine yönelik kullanımlarda tasarrufa dikkat edilecek, amaç dışı kullanım memurdan tahsil edilecek. Elektrik alımları ise ihale yoluyla olacak.

LÜKS TÜKETİM YOK

Kamuda yeni yılda her türlü mal ve hizmet alım giderlerinde lüks tüketim yasaklanıyor. Telefon, mobil telefon, uydu bağlantılı mobil telefon, faks ve benzeri haberleşme imkanları için ödenek talep edilirken, tasarruf anlayışı ile hareket edilecek. Tasarruf genelgelerine uygun olarak mevcut cihazların ekonomik kullanımının sağlanması da takip altına alınıyor.

İLAVE HİZMETE SINIR

2017 yılı bütçe döneminden başlamak üzere personelin işe giriş ve gelişine yardımcı olmak amacıyla ilave servis aracı kiralanmasına yönelik ödenek teklifi de verilmeyecek. İdare faaliyetlerinin tanıtımıyla ilgili ajanda, bloknot, çanta gibi malzemelerin basım ve dağıtımı da yapılmayacak.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (1)
büyük resim 3 yıl önce
bunların neresi lüks c. başkanına göre Mercedes bile lüks değil.