Kasko Ücretlerine Yüzde 30 Zam Geliyor

Sigorta Bilgi Merkezi'nin açıkladığı rakamlara göre dolar fiyatlarında yaşanan son gelişmelere kasko ücretlerini derinden etkiliyor.

EKONOMİ 16.01.2017, 09:00
Kasko Ücretlerine Yüzde 30 Zam Geliyor

Dolar fiyatlarının dalgalı günler yaşadığı şu günlerde kasko ücretleride o dalgalardan nasibini alıyor. Nisan ayı itibariyle yüzde 32 değer kazanan dolar kuru sigorta fiyatlarını ve yedek parça fiyatlarını derinden etkiliyor. Öte yandan hasar alan otomobillerin hasar maliyetlerinde fiyatlar artınca bu sigorta acentalarının maliyetlerine birerbir yansıyor. Kurlardaki artışlar ve özellikle de kasko sigortalarında önemli bir fiyat tırmanışlarının yaşanacağı bekleniyor.

Henüz şu günlerden bile yüzde 5'lik oranında ufak bir yükseliş değerleriyle karşı karşıya bırakılan araç sahiplerini gelecek günlerde yüzde 15 ile 30 arasında ufak bir rakam bekliyor. Sigorta fiyatlarının ise her yıl enflasyon oranı olan yüzde 10 değerleri civarında arttığını ifade eden Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu  “Şimdi dövizdeki yükselişle yüzde 30’a kadar prim artışı bekliyorum Ancak rekabetten dolayı ve trafik fiyatlarının artmış olması nedeniyle vatandaşlar her iki sigortayı yaptırmakta zorlanıyorlar ve şirketler de fiyat geçişi yapamıyorlar. Bu nedenle artış sınırlanabilir. Ancak her koşulda kasko sigortasına minimum yüzde 15 etki yapabilir. Trafik sigortasında ise asıl dinamik bedeni hasar. Geçen yıl da fiyatlar arttığı için trafikte bir artış beklemiyorum. Ancak bu durum trafikte fiyatların düşmesini yavaşlatır” ifadelerini kullandı.

2 MİLYAR LİRA ZARAR

Sigorta fiyatlarının ücret olarak bin liraya değen artışının için yüzde 30’luk artış ortalamada bin liradan 1.300 liraya çıkarılacağı bekleniyor.

Eureko Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Süha Çele de şirketlerin primler üzerinden şimdiden yüzde 5 civarında ufak bir zam yaptığını, kurdaki artışın kalıcı olması durumunda maliyet artışının fiyatlara bire bir yansıyacağını açıkladı. Kur artışının sigorta sektörüne vereceği zararı ise yüzde 30’luk artış kalıcı olursa yaklaşık 2 milyar lira civarında olacağı belirtildi.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)