Kenevir üretiminde Çorum, 20 pilot il arasında ana merkez olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çorum Abide Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı açıklamada, Çorum'un ana merkez olarak toplamda 20 ilimizin kenevir üretiminde pilot bölge olacağını söyledi.

EKONOMİ 13.02.2019, 06:00
Kenevir üretiminde Çorum, 20 pilot il arasında ana merkez olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorum Abide Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti. 

Çorum'un kenevir üretiminda 20 pilot il arasında anamerkez olacağını açıklayan Erdoğan, Çorum ile ilgili vaadlerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bazı konuşma satır başları şöyle;

17 yıldır Çorum kalkınsın, Çorumlu kardeşlerim ulaşımdan sanayiye kadar en iyi hizmeti alsın diye uğraşıyoruz. Samimiyetimize, gayretimize benim Çorumlu kardeşlerim şahittir. Burası yiğidin harman olduğu yerdir. Onlar bizi iyi tanır. Biz muhalefet gibi laf değil, eser üretiyoruz.

Çorum’a bugüne kadar 15,5 katrilyon yatırım yaptık. 20 bin seyirci kapasiteli Çorum Stadyumu'nun inşası devam ediyor. İnşallah bu yıl sonuna kadar tamamlıyoruz. İhtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarımıza, gazilerimize, engellilerimize 1,5 katrilyon liralık kaynak aktardık.

"Çorum’un hızlı tren hayalini gerçeğe dönüştürmekte kararlıyız"

Bizden önce Çorum’un en büyük sorunu sağlıktı, şimdi 18 tane sağlık tesisini kurarak Çorum’u sağlıkta üst seviyeye taşıdık. Çorum-Laçin-Osmancık yolunu tünelleriyle birlikte önümüzdeki yılın sonuna doğru bitiriyoruz. Çorum’un hızlı tren için gün saydığını çok iyi biliyorum. Bu meseleyi bizzat takip ediyorum. Çorum’un bu hayalini gerçeğe dönüştürmekte kararlıyız.

"4 bin yılı aşkın Hattuşaş ve Alacahöyük’ün tanıtılması lazım"

Samsun-Amasya-Çorum hızlı tren projemizin etüt çalışması devam ediyor. Çorum’a 11 baraj ve 3 gölet inşa ettik, 6 baraj ve 5 gölet inşası ise sürüyor. Çorum şehir merkezi ve Alaca ilçemizin içme suyu sorununu çözdük. Çorumlu çiftçilerimize son 16 yılda 1,5 katrilyon tutarında tarımsal destek verdik. Turizm konusunda da Çorum önemli bir potansiyel taşıyor. 4 bin yılı aşkın Hattuşaş ve Alacahöyük’ün tanıtılması lazım.

"Altın ticaretinde Çorum’u çok farklı bir noktaya taşıyacağız"

Çorum aynı zamanda bir sanayi şehri. Çorum’da bir teknopark ve ARGE merkezi açtık. Çorum 2002 yılında yalnız 26 milyon dolarlık ihracat yaparken, bu rakam 742 milyon dolara ulaştı.

Altın işleme ve işçiliği konusunda Çorum, her geçen gün kendinden daha fazla söz ettiriyor. Altın ticaretinde de Çorum’u çok farklı bir noktaya taşıyacağız. Venezuela'ya yaptığımız ziyaretin ardından Sayın Maduro'nun yardımcısı ülkemize geldi ve burada incelemelerde bulundu. Başkan Yardımcısı bana Çorum sanayisinden, Çorumlu kardeşlerimin başarısından sitayişle bahsetti. İnşallah altın ticaretinde de Çorum'u çok farklı bir noktaya taşıyacağız.

"Çorum’u ana merkezlerden biri yapacağız"

Kenevir üretimini yeniden yaygınlaştırmak için karar aldık. Artık naylon poşet kullanmayacağız. Kenevirden bez torba üretilecek. Aralarında Çorum’un da bulunduğu 20 ilimizi kenevir üretiminde pilot il olarak belirledik. Kenevir üretiminde Çorum’u ana merkezlerden biri yapacağız. Kenevir tarımını ve üretimini artırırken aynı şekilde sanayisinin de kurulmasına öncelik vereceğiz.

Yorumlar (0)