KHK İle İhraç Edilen Emeklilere İkramiye Verilecek

Ankara 16. İdare Mahkemesi, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, çalışırken KHK ile ihraç edilen vatandaşlara emekli maaşı bağlanarak ikramiye ödenmemesini uygun görmedi. Yapılan açıklamada ise; Sandığa tabii hizmetlerin ne şekilde sona erdiğine bakılmaksızın ikramiye ödemesi ve vatandaşlara ödenmemiş olan emekli ikramiyesinin yasal faizleriyle beraber ödenmesi gerektiği açıklandı.

KHK İle İhraç Edilen Emeklilere İkramiye Verilecek

Hürriyet'in haberine göre; Ankara 16. İdare Mahkemesi, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, kamu kurumunda çalışırken KHK ile ihraç edilen persoenllerin emekli maaşına bağlanarak ikramiye verilmesini uygun görmediğini belirtti. Ancak yapılan son açıklamalarda sandığa tabii hizmetlerin hangi açıdan sonlandığı ve nasıl bittiğine bakılmadan ikramiye ödemelerinin yapılması ve ödenmemiş olan tüm emekli ikramiyesinin yasal faizleriyle beraber ödenmesi gerektiği belirtildi.

SGK BAŞVURU TALEBİNİ REDDETTİ

Dava dosyasına göre Mevlüt Çakmak, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Yıldırım Beyazıt Vergi Dairesi'nde yoklama memuru olarak görevde bulunmaktaydı. Emeklilik hakkı kazandığı halde çalışmasına devam eden Mevlüt Çakmak 22 Kasım 2016 tarihinde çıkarılan 677 sayılı KHK ile kamudan ihraç edildiği açıklanmıştı. Ayrıca aynı süreçte Büro Emekçileri Sendikası (BES) 2 No'lu Şube Başkanı görevinde bulunan Çakmak, ihraç edildikten hemen sonra kendisine emekli maaşı verilmesi konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvuruda bulundu. SGK da 2012 yılındaki "disiplin suçu işleyen kamu görevlisine hizmet birleştirilmesi olduğu takdirde emekli ikramiyesi verilmeyeceği" şeklinde olan düzenlemeyi gerekçe gösterdi ve Çakmak'ın başvuru talebini reddetti. 

AVUKATIYLA DAVA AÇTI

Bu detaylarla beraber Mevlüt Çakmak, Avukatı Duygu Demirel aracılığıyla beraber Ankara 16. İdare Mahkemesine, SGK işleminin iptali ve emekli ikramiyesinin yasal faiziyle birlikte verilmesi talebiyle adıyla dava açtı. İdare Mahkemesi oy birliği ile SGK'nın işleminin iptal olmasını onayladı. Açıklanan son kararda ise Çakmak'ın kamu görevinden çıkarıldığı tarihe kadar Emekli Sandığı Kanuna tabi olarak 32 yıl 6 ay 14 gün fiili hizmeti, 1 yıl 6 ay askerlik borçlanması bulunduğu detayları göz önünde bulundurularak "Davacının Emekli Sandığı'ndan aylık bağlanabilecek konumda bulunması karşısında, sandığa tabi hizmetinin ne şekilde sona ermiş olmasına bakılmaksızın, 5434 sayılı Kanun (Emekli Sandığı Kanunu) 89/1 maddesi hükmü uyarınca, ikramiye ödenmesinden yararlandırılması gerekirken, aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlılık görülmemiştir. Davacıya emekli ikramiyesinin başvuru tarihi olan 23 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yasal faiziyle ödenmesi gerektiği açıktır." ifadelerine yer verildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 09:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk ankara
selçuk ankara - 1 yıl Önce

mahkeme kararını sitenizde yayımlama imkanınız varmı bilmiyorum ama, bu durum yüzbinlerce kişiyi ilgilendiriyor.

orhan ATES
orhan ATES - 1 yıl Önce

ADALET YERINI BULMUS. 27 YILI ALTI AY HIZMETIM VAR.17 GUN SSK OLDUGU ICIN 27 YILI YOK SAYIP SGK IKRAMIYEMI ODEMIYOR. BU HAKSIZLIGI BIR DEVLET KENDI VATANDASINA NASIL REVA GORUR ANLAMIS DEGILIM