KHK İle Kadroya Geçen Taşeron İşçilere (4/D) Asgari Ücret Enflasyon Farkı Ve Tediye Ödemesi Yapılacak

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçen taşeron işçilere (4/D) asgari ücret enflasyon farkı ile tediye ödemesi yapılacak. İşte taşeron ödemesi son dakika bilgileri...

KHK İle Kadroya Geçen Taşeron İşçilere (4/D) Asgari Ücret Enflasyon Farkı Ve Tediye Ödemesi Yapılacak

Taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilere verilecek olan tediye tarihlerinin daha önce açıklandığı biliniyor.

Ancak kadroya geçen taşeron işçilere ikramiyelerinin ne kadar olacağı merak ediliyor. İşte Kadroya geçen taşeronlara verilecek bayram ikramiyesi detayları.

4/D İŞÇİLERE HARÇLIK VERİLECEK

Taşeron işçilere ikramiye ilave tediye ikinci ödemesinin Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağı açıklandı.

Bunun yanı sıra 4/D'li kadrolu sürekli işçilere verilecek bayram öncesi tutarı ise 75 Türk Lirası olarak açıklandı.

Bu sayede yapılacak olan iki ödemede işçilere büyük kolaylık sağlayacak.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANMIŞTI

6772 sayılı Kanun kapsamına dahil olan kurumlarda görev yapan işçilere 2019 yılına ait ilave tediye ödemelerinin ilk ödemesi 31 Ocak 2019 tarihinde yapılmıştı.

Ayrıca 2 Nisan 2018 tarihinde taşeron şirketler tarafından genel idarelerde kadroya geçiş yapan 4/D'li sürekli işçiler ise ilave tediyelerden yaralanabilirken belediye şirketlerine geçen işçiler bu ödemelerden yararlanamamakta.

İKİNCİ TEDİYE 31 MAYIS'TA ÖDENECEK

İlave tediye ödemesinin diğer yarısı ise 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenecek. Ayrıca Ramazan Bayramı ise 3 Haziran 2019 tarihinde Salı günü başlayacak.

Kamu işçileri bu sayede bayram öncesi ilave tediye ödemesinden yararlanabilecekler.

ENFLASYON ZAMMI DETAYLARI

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar. Kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 900 bin taşeron işçi, nisan ayında kadroya alındı. Kadroya alma işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gerçekleştirildi. Söz konusu KHK'de, kadroya alınan işçilerin ücretlerinin, taşeronda iken imzalanmış toplu sözleşmedeki ücret tutarından fazla olamayacağı öngörüldü.

Yüksek Hakem Kurulu'nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soran belediyelere iki farklı görüş verdi. İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi.

İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi.

.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 23:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacı
Hacı - 1 ay Önce

75 liranın yarısıyla bayramlık kıyafet alırız 3 kilişik ailemin hepsine. Kalan paraylada bir ziyafet çekeriz off deymeyin keyfimize

Soner
Soner - 1 ay Önce

Hastanede çalışana note zam yoj

Yakamoz
Yakamoz - 1 ay Önce

Belediye iscilerinin tediyeleri nerde

Gs
Gs - 1 ay Önce

Belediye iscilerini ayirdiniz

Rıdvan
Rıdvan - 1 ay Önce

Belediyelerde çalışanlar üvey evlat mı

Ahmet
Ahmet - 1 ay Önce

Banka promosyonları nezaman verilecek

Erssag
Erssag - 1 ay Önce

Kardeşim tediye alanların maşaları belediye çalışanlarından az biz tediye aldığımız halde maaşımız size ulaşmıyor. Asıl bize enflasyon farkı vermeleri gerek. Siz o farkı da 600 lira civarı aldınız.

Mehmet
Mehmet - 1 ay Önce

Belediyelere enflasyon farkı ve 52 günlük ikramiye istiyoruz