KHK İle Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Tediye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? (4/D) Asgari Ücret Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak?

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile taşerondan kadroya geçen işçilere (4/D) asgari ücret enflasyon farkı ile ilk tediye ödemesi 31 Ocak 2019 tarihinde yapılmıştı. Taşerondan kadroya geçenlere ikinci ödeme ne zaman yapılacak? İşte tediye ödemeleri ile ilgili son dakika bilgileri...

EKONOMİ 29.04.2019, 14:07
KHK İle Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Tediye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? (4/D) Asgari Ücret Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak?

Taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilere verilecek olan tediye tarihleri yakın zamanda açıklanmıştı.

Ancak kadroya geçen taşeron işçilere ikramiyelerinin ne kadar olacağı merak ediliyor.

İşte kadroya geçen taşeronlara verilecek bayram ikramiyesi detayları;

4/D İşçilere Harçlık Verilecek

Taşeron işçilere ikramiye ilave tediye ikinci ödemesinin Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağı açıklandı.

Bunun yanı sıra 4/D'li kadrolu sürekli işçilere verilecek bayram öncesi tutarı ise 75 Türk Lirası olarak açıklandı.

Bu sayede yapılacak olan iki ödemede işçilere büyük kolaylık sağlayacak.

İlk Ödeme 31 Ocak'ta Yapıldı

6772 sayılı Kanun kapsamına dahil olan kurumlarda görev yapan işçilere 2019 yılına ait ilave tediye ödemelerinin ilk ödemesi 31 Ocak 2019 tarihinde yapılmıştı.

Ayrıca 2 Nisan 2018 tarihinde taşeron şirketler tarafından genel idarelerde kadroya geçiş yapan 4/D'li sürekli işçiler ise ilave tediyelerden yaralanabilirken belediye şirketlerine geçen işçiler bu ödemelerden yararlanamamakta.

İkinci Tediye Ödeme Tarihi 31 Mayıs 2019

İlave tediye ödemesinin diğer yarısı ise 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenecek. Ayrıca Ramazan Bayramı ise 3 Haziran 2019 tarihinde Salı günü başlayacak.

Kamu işçileri bu sayede bayram öncesi ilave tediye ödemesinden yararlanabilecekler.

Enflasyon Zammı Son Durum Nedir?

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar. Kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 900 bin taşeron işçi, nisan ayında kadroya alındı. Kadroya alma işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gerçekleştirildi. Söz konusu KHK'de, kadroya alınan işçilerin ücretlerinin, taşeronda iken imzalanmış toplu sözleşmedeki ücret tutarından fazla olamayacağı öngörüldü.

Yüksek Hakem Kurulu'nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soran belediyelere iki farklı görüş verdi. İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi.

İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi.

Yorumlar (3)
Remzi 8 ay önce
üniversite mezunu işçiler memur statüsünde değerlendirilmeli, saygılar.
Celal 8 ay önce
Yetmiyor en azindan enflasyon farkı yapılsa iyi olur
alya 4 ay önce
artık şu yüzde 20 lik farkımızı alalım hakkımız bizim boş oturmuyoruz çalışıyoruz