Kıdem tazminatı vergi kesintileri ödenmeye başlandı! Vergi dairesi duyurdu!

Türkiye’de geçmiş yıllarda işçiler işverenlerle anlaşarak işlerinden anlaşmalı olarak ayrılabiliyor ve sonrasında ise kıdem tazminatında gelir vergisi kesintileri yaşanıyordu. Kıdem tazminatında kesinti yapılanlar için vergi daireleri kesilen paraları ödemeye başladı.

EKONOMİ 25.09.2019, 00:03 25.09.2019, 00:34
Kıdem tazminatı vergi kesintileri ödenmeye başlandı! Vergi dairesi duyurdu!

Kıdem tazminatı işçilerin işverenler anlaşması sonucunda da alınabildiği yıllarda vergi daireleri tarafından gelir vergisi kapsamında kesintiler yapılıyordu. İşçiler de vergi kesintileri yapılan kıdem tazminatlarını alarak işlerinden ayrılıyordu.

İKALE SÖZLEŞMESİ TAZMİNATLARINDAN YAPILAN KESİNTİLER GERİ ÖDENMEYE BAŞLANDI

Türkiye’de işveren ve işçi arasında gerçekleştirilen ikale sözleşmesi tazminatları kapsamında alınan tazminatlar ve işe geri dönüş tazminatlarından gelir vergisi kesiliyordu. Kıdem tazminatı alanlardan damga vergisi dışında bir kesinti yapılmıyor.

GELİR VERGİSİ KESİNTİLERİ ÖDENİYOR!

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı geçmişte işverenle anlaşarak 27 Mart 2018 tarihinden önce 5 yılda işinden ayrılıp da tazminat alanların sordukları sorulara cevap verdi. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından verilen cevaplara göre işverenle anlaşma yaptıktan sonra işinden ayrılan ve kıdem tazminatı alanlardan yapılan gelir vergisi kesintileri iade edilmeye başlandığı duyuruldu. Bunun yanı sıra izin, ihbar ve mesaiden alınan gelir vergisi iade edilmeyeceği de açıklandı.

Yorumlar (0)