Kilosu 1100 lira! Damla Sakızı Yeni Gelir Kapısı Oluşturdu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Tıbbi, Aromatik ve Boya Bitkilerinin Üretiminin Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi’ projesinin kapsamında sakız ağacı bahçeleri tesis edildi.

EKONOMİ 30.01.2017, 12:16
Kilosu 1100 lira! Damla Sakızı Yeni Gelir Kapısı Oluşturdu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Itri- Tıbbi, Aromatik ve Boya Bitkilerinin Üretiminin Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi’ projesinin kapsamlarında Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüyle beraber yapılan işbirliğinde ilde ilk kez sakız bahçeleri 2015-2016 yılında tesis edildi.

Bu proje kapsamında 2016-2017 yılları arasında Ula İlçesi Esentepe Mahallesi’nde tesis edilen sakız bahçelerinde 62 ağaç dikildiği açıklandı. Marmaris İlçesi Bozburun Mahallesi’nde geçen yıl, bir üreticinin bahçesine de 50 sakız ağacı dikimi yapıldığı açıklanmıştı.

Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Muhammet Sevinç yaptığı açıklamada; "Sakız bahçeleri her geçen yıl artarak büyüyor. 2016 yılında başlatılan yabani sakız ağaçlarının aşılanması çalışmalarında başarı elde edildi. Bu yıl da aşılama devam edecek. Sakız ağacından elde edilen damla sakızının birçok kullanım alanı var. Kimyasal bileşiminin yüzde 97’sini reçine asitleri ve mastikorezenler, yüzde 1-3’ünü ise uçucu yağlar oluşturur. Naturel olarak çiğnenen damla sakızı sindirimi kolaylaştırırken, nefes açıcı etkide de bulunur. Gıda sanayinde, tıbbi ilaç yapımında, kozmetik sanayinde, sanat eserlerinin korunmasında kullanılan çok özel bir cilanın hazırlanması gibi birçok alanda kullanımı vardır. Dikilen sakız ağaçlarından dört yıldan itibaren ürün alınsa da, kayda değer olarak 7 yıl sonra ürün veriyor. Ağaçların her birinden 15 yıl sonra 500-600 gram ürün alınacak ve dekardan 30-35 kilogram damla sakızı üretilerek yeni bir kazanç kapısı olacaktır" dedi. 

Damla sakızının kilosu ise 1100 lira civarında büyük bir rakamdan alıcı buluyor.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)