Kimler Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) Kalacak ?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi'nin getirilmesiyle beraber BES'ten cayma hakkı var mı ? Kimler BES'te kalacak? Soruları akıllarda. İşte detaylar...

EKONOMİ 06.09.2016, 08:40 06.09.2016, 08:51
Kimler Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) Kalacak ?
Bireysel emeklilik, kişinin bir bankaya belirli bir miktar para yatırarak yaptığı bir uygulamadır. Kişinin ileride emekli olabilmesi için önemli bir uygulamadır.

Daha önceki zamanlarda isteğe bağlı olarak yapılan bireysel emeklilik işlemleri artık zorunlu hale getirildi. Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik olarak kayıt olanların devlet katkısıyla beraber emeklilikleri daha kolay bir hal aldı. Bireysel Emeklilik Sistemine isteğe bağlı katılımların 2017 Ocak ayından itibaren bir hayli fazla olması bekleniyor.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi kişileri otomatik olarak sisteme dahil ediyor. Peki isteyen bireysel emeklilik sisteminden çıkma hakkına sahip mi ?

Bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak eklenseniz de cayma hakkınız da var. Bireysel emeklilik sisteminden cayabiliyorsunuz fakat bankada yine bir miktar paranız kalıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde şu an 6,4 milyon katılımcı görülüyor. Sistemin ilerleyen zamanlarda daha fazla katılımcı sayısına ulaşması bekleniyor. Bireysel Emeklilik Sisteminde devlet desteği de var. Devlet katkısından faydalanmak için cayma hakkından vazgeçilmesi gerekiyor.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)