Kimler kısa çalışma ödeneği alabilir? İŞKUR online kısa çalışma başvurusu nasıl yapılır?

Kimler kısa çalışma ödeneği alabilir? İŞKUR online kısa çalışma başvurusu nasıl yapılır?

İş yerini kısmen ya da tamamen kapatmak zorunda kalan tüm iş yerlerine, İŞKUR aracılığı ile Kısa Çalışma Ödeneği veriliyor. Peki, Kimler kısa çalışma ödeneği alabilir? İŞKUR online kısa çalışma başvurusu nasıl yapılır? Kısa Çalışma ödeneği ne kadar? Tüm ayrıntılar bu haberde…

Coronavirüs kapsamında alınan tedbir ile Türkiye’de bir çok iş yeri ya kısmen ya da tamamen kapatmak zorunda kaldı. İşyerlerinin kapanması ile maddi sıkıntıya düşen esnafın yardımına Kısa Çalışma Ödeneği yetişiyor. İŞKUR’un resmi internet sayfası üzerinden, haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya faaliyetlerini tamamen ya da kısmen en az 4 hafta durduran işverenler, kısa çalışma başvurusu yapabiliyor. Kısa çalışma uygulamasından yararlanmak için asgari çalışan sayısı şartı bulunmuyor. Peki, kimler kısa çalışma ödeneği alabilir? İŞKUR online kısa çalışma başvurusu nasıl yapılır? İşte ayrıntılar..

Kimler kısa çalışma ödeneği alabilir? İŞKUR online kısa çalışma başvurusu nasıl yapılır?

NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEK?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini azaltmak için alınan tedbirler kapsamında kısa çalışma ödeneği hem işverene hem de işçilere önemli avantajlar getiriyor. Üçte bir oranında azaltması demek, 6 iş günü çalışmanın yapıldığı işyerinde 4 gün çalışma yapılmaması anlamına geliyor. Bu kapsamda da işçilere kısa çalışma ödeneği ödeniyor ve sağlık sigortası primleri karşılanıyor. Meclis'te kabul edilen yasa ile 600 gün şartı 450 güne, 120 gün şartı da 60 güne indirildi. Buna göre 2 ay çalışan ve 450 gün prim ödeyen çalışana kısa çalışma ödeneği ödenebilecek. Bu düzenleme de 30 Haziran 2020'e kadar geçerli olacak.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

İş yerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya faaliyetlerini tamamen ya da kısmen en az 4 hafta durduran işverenler, kısa çalışma başvurusu yapabiliyor.

Kısa çalışma başlama tarihinden önceki 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son 3 yılda 450 gün prim ödemiş olanlar ödenekten faydalanabiliyor. Kısa çalışma ödeneği, çalışmadığı süreler için işçinin doğrudan kendisine ve aylık olarak ödeniyor. İŞKUR'un resmi internet sayfası üzerinden online olarak başvuru yapmak ve daha fazla bilgi almak için BURAYA TIKLAYINIZ

SEKTÖR AYRIMI VE ÇALIŞAN LİMİTİ YOK

Kısa çalışma uygulamasından yararlanmak için asgari çalışan sayısı şartı bulunmuyor. Bir kişi çalıştıran işveren de bu uygulamadan yararlanabiliyor. Başvurular için sektör ayrımı da yok, her sektörden başvuru yapılabiliyor. SGK ve Maliye borcu olan bir işveren de kısa çalışma başvurusunda bulunabiliyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE ÜST SINIR 4 BİN 381 LİRA

Günlük kısa çalışma ödeneği, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçemiyor. Dolayısıyla aldığı brüt ücret miktarına göre herhangi bir sigortalı, 1752 lira ile 4 bin 381 lira arasında değişen kısa çalışma ödeneğine hak kazanıyor. Bu da günlük 58 lira ile 146 liraya denk geliyor.

ÖDEME 3 AY

Kısa çalışma azami uygulanma süresi 3 ay olurken, talebi kabul edilen işverenlerin, uygulamadan yararlandıkları süre boyunca işçi çıkarmamaları gerekiyor. Ödemeler PTT aracılığıyla yapılıyor.

Kovid-19'dan olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren, buna ilişkin kanıtlarla birlikte "Kısa Çalışma Talep Formu" ve "Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi"ni bağlı olduğu İŞKUR birimine elektronik posta göndererek kısa çalışmaya başvurabiliyor. Başvurularının sonucu da elektronik posta yoluyla taleplerini gönderdikleri adrese bildiriliyor.

HANGİ ÇALIŞAN NE KADAR ÖDEME ALACAK?

Son 12 ay boyunca asgari ücretli çalışanlar için bir yıllık prime esas kazançlarının aylık ortalaması kadar ödeme olacak. Asgari ücretli çalışan için 2.943 TL, vergilerin düşüldüğünde ise 1.752,40 TL en az ödeme yapılabilecek.

Maaşı 4 Bin TL olan için, hesaplanan ödeme 2.400 TL damga vergisi düşüldüğünde ise 2.381,78 TL ödeme yapılacak.

7 Bin lira maaş ile çalışanlar için ise, 4.414,50 TL damga vergisi düşüldüğünde 4.380,99 TL kısa çalışma ödemesi alabilecek.

Kimler kısa çalışma ödeneği alabilir? İŞKUR online kısa çalışma başvurusu nasıl yapılır?

Kimler kısa çalışma ödeneği alabilir? İŞKUR online kısa çalışma başvurusu nasıl yapılır?

Kimler kısa çalışma ödeneği alabilir? İŞKUR online kısa çalışma başvurusu nasıl yapılır?

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.