KOBİ'lere Kredi Desteği Verilmeye Başlandı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü KOBİ'lere sıfır faizli kredi desteğinin verilmeye başlandığını ifade etti.

EKONOMİ 05.03.2017, 17:02 05.03.2017, 17:01 Batuhan
KOBİ'lere Kredi Desteği Verilmeye Başlandı

KOBİ'lere kredi desteği hakkında konuşan Bakan Özlü'nün açıklaması şöyle oldu;

 "Krediye 770 bin başvuru geldi"

Bakan Özlü, 2016 yılının Türkiye için oldukça zorlu bir yıl olduğunu belirterek, "Ancak hamdolsun, yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, ekonomimiz dimdik ayaktadır. Özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinden itibaren ekonomide gözle görülen bir toparlanma süreci başladı." diye konuştu.

Ekonominin sağlam temelleri ve aldıkları hızlı tedbirler neticesinde, hem iç pazarın canlandığını hem de ihracatın artmaya başladığını aktaran Özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu dönemde, iç talebi artırmak ve KOBİ'lerin uygun şartlarda finansmana erişimini sağlamak için birbirinden önemli adımlar attık. Mesela KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimize sıfır faizli 50 bin lira kredi vermeye başladık. Bu krediye 770 bin başvuru geldi. Gerekli şartları sağlayan bütün KOBİ'lerimizin peyderpey bu krediden yararlanmalarını sağlayacağız. Böylece piyasalara toplamda 10 milyar lirayı aşan bir nakit akışı sağlamış olacağız. Bu dönemde attığımız en önemli adımlardan birisi de istihdam seferberliği oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı bu projeyi çok önemsiyoruz. Devlet olarak, bu yıl ilave olarak istihdam ettiğiniz kişiler için 773 liraya denk gelen sigorta, fon ve vergi ödemelerini sizlerden almıyoruz. Yani bu sene işe aldığınız kişiler için sadece onların maaşını ödeyeceksiniz. Bu da asgari ücretli çalışanların maliyetinde yüzde 35'e varan bir indirim anlamına geliyor."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)