Konut Alacaklara Büyük Müjde ! 32 Bin TL Devlet Verecek

Konut alacak vatandaşlara devlet tarafından büyük bir destek veriliyor. Konu ile ilgili olarak konut desteğinin yanı sıra vatandaşlara çeyiz desteği de veriliyor. Buna göre devlet tarafından 32 bin 500 TL destek verileceği belirtildi. Ayrıca bu desteğin konut yardımı adı altında verileceği ifade edildi. Peki konut yardımından nasıl yararlanılır? Şartlar nelerdir? İşte detaylar...

EKONOMİ 03.03.2019, 12:41
Konut Alacaklara Büyük Müjde ! 32 Bin TL Devlet Verecek

Hükümetin azami devlet katkısını geçen yıl 7 bin 500 liraya çıkardığı 'çeyiz hesabı' uygulamasında 68 milyon TL birikti. Devlet, yuva kurmak isteyenlere 165 milyon TL destek sağlayacak.

Çeyiz hesabından ilk ödeme 2019 yılında yapılacak...

Hükümetin, evlenmeye hazırlanan gençlere destek için yaşama geçirdiği "çeyiz hesabı" binlerce çiftin yüzünü güldürdü. Devlet katkısı 7 bin 500 liraya çıkarılan çeyiz hesabı uygulamasına 22 binden fazla kişi katılırken biriken para 68 milyon liraya yaklaştı.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre devlet, yuva kurmak isteyen ancak maddi sorunlar nedeniyle hayalini gerçekleştiremeyen gençlere yaklaşık 165 milyon lira destek sağlayacak. Çeyiz hesabından ilk ödeme 2019 yılında yapılacak.

15 BANKADA HESAP AÇILDI

"Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulaması kapsamında 15 bankada aktif çeyiz hesabı açıldı. Çeyiz hesabından yararlanmak için evlenmemiş, 24 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için de 3 yıl sistemde kalınması gerekiyor. En yüksek destek tutarı olan 7 bin 500 liradan yararlanabilmek için ödemelerin düzenli olması gerekiyor.

Mevduat, katılım bankalarına TL cinsinden açtırılan hesaba en az 125 lira, en fazla bin 254 lira yatırılabiliyor. Evlenme tarihinden sonra 6 aylık dönemde bankaya başvuru yapılarak, hesaptaki birikim ve devlet katkısı alınabiliyor. Ancak 27 yaşını bitirenler bu haktan yararlanamıyor. Çeyiz hesabı açtıranlar 18 bin 822 liraya kadar para yatırabiliyor.

Devlet desteğinden yararlanabilmek için düğünün nerede yapıldığına bakılmıyor. Beş yıldızlı otel ya da yurtdışında evlenenler de bu destekten yararlanabiliyor. Hesap sahibinin devlet katkısına hak kazanması koşuluyla çeyiz hesabında biriken toplam miktar, nafaka borcu hariç olmak üzere haczedilemiyor.

KONUT YARDIMI 25 BİN TL'YE ÇIKIYOR

Kira bedelinin belirlenmesinde üretici fiyatları yerine tüketici fiyat endeksinin artışı baz alınacak.

Konut hesabı uygulamasının daha etkin ve tasarrufları artırıcı bir sistem haline getirilmesini teminen, sistem Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Konut hesabına devlet katkısı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılıyor.

İlk kez ev sahibi olacaklara 20 bin lira devlet desteği veren konut hesabı yeniden düzenleniyor.

AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan 71 maddeden oluşan torba yasa teklifiyle konutta devlet katkısının artırılması öngörülüyor.

Konut hesabının daha etkin hale getirilmesi için yapılan değişiklikle sistem Hazine Bakanlığı'nca yürütülecek. Konut yardımları için belirlenen devlet katkısı 20 bin TL'den 25 bin TL'ye çıkarılacak 

Yorumlar (0)