Konut Alım ve Satımında Komisyon Düzenlemesi: Oranlar Düşürüldü

Emlak komisyonları düşürüldü. Yapılan bu düzenleme kapsamında konut alımı yaparken veya konu satışı yaparken ayrıca kiralarken daha az komisyon ödemesi yapılacak. Bu konu hakkında tüm detaylar haberimizde...

Konut Alım ve Satımında Komisyon Düzenlemesi: Oranlar Düşürüldü

Bugünkü Resmi Gazete'de Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliği yayımlandı. Yayımlanan yönetmelik ile emlak komisyonuna sınırlama getirildi.

KONUT ALIM SATIMINDA KOMİSYON DÜZENLEMESİ

Yapılan düzenleme kapsamında alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamayacak. Bunun yanı sıra alıcı ve satıcıların nasıl ödeme yapacağı da belli oldu. Buna göre alıcı ve satıcılar 2 - 2 şeklinde ödeme yapacaklar.

Konu ile ilgili olarak kiralama işlemlerinde hizmet bedeli kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla tutulmayacak.

DÜZENLEMEDEN ÖNCE NASILDI?

Resmi Gazete'de bu yönetmeliğin yayımlanmasın önce bir gayrimenkulün satışında emlakçıya satıcı ve alıcı ayrı ayrı yüzde 3 komisyon ödemesi yapıyordu. Ayrıca bu ödemeye bir de KDV ödemesi ekleniyordu. Konut kiralama durumlarında ise kira bedelinin 12'si komisyon olarak talep ediliyordu.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 19:15
YORUM EKLE