Konut ve Çeyiz Desteği Artacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal konut ve çeyiz destekleri hakkında açıklamalarda bulunarak; ekonominin canlanması ve tasarrufların arttırılmasına yönelik olarak sağlam adımlar attıklarından bahsetti. Bakan Ağbal ayrıca konut ve çeyiz destekleri hakkında bilinmeyen detaylardan bahsetti.

Konut ve Çeyiz Desteği Artacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal ekonominin canlanması ve tasarrufların artmasına yönelik olarak çeyiz ve konut desteklerinden bahsetti. Tapu ve tapu harclarında indirim yapılmasıyla alakalı olarak yeni çalışmalara hız verdiklerini ifade etti.

Ekonomik canlılığın ve tasarrufların arttırılmasına yönelik olarak sağlam adımlar attıklarının altını çizen Bakan Ağbal, "Mevcut konut hesabı sistemine işlerlik kazandırılması amacıyla devlet katkısı tutarı 15 Bin Türk Lirasından, 20 Bin Türk Lirasına ve yüzde 20 olan azami devlet katkısının oranının ise yüzde 25'e çıkarıldı." dedi. Ayrıca bu kapsamlara yönelik olarak alınacak konutların tapu harçlarında indirim yapılması ve daha düşük kredi faizi imkanı sağlanacak sözleşmelere ilişkili olarak esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu'na yetkli alınıyor görüşüne yer verildi.  Bakan Ağbal; çeyiz desteğinin arttırılmasına yönelik olarak yaptığı açıklamada devlet katkısı oranının yüzde 20'den yüzde 25'e azami katkının ise 5 Bin liradan 7 Bin 500 Liraya yükseltildiğini belirtti.

BİREYSEL EMEKLİLİKTEN CAYMA SÜRESİ UZATILACAK

Bakan Naci Ağbal, bireysel emeklilik sisteminin sağladığı teşviklere yönelik olarak devlet katkısının nemalandırılması ve nemalarıyla beraber ödenmesine ek devlet katkısının azami limitiyle iade edilmesine ve bin lira devlet katkısının yeniden değerlendirmeye tabii tutulmasına ayrıca iki ay olan cayma süresinin üçkatına kadar çıkabileceğini vurguladı. Temsal üreticilere ve esnaflara verilecek Hazine Faiz Destekli Kredilerin, faizsiz fon kullanılmasına yönelik biçimde kamu sermayali bankaların iştirakı olan katılım bankaları tarafınca verilebilmesi ve buradan doğacak gelir kayıplarından Hazine Müsteşarlığı bütçesinden karşılanmasının öngörüldüğü bildirildi. 

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Arda
Arda - 1 yıl Önce

Çok güzel uygulamalar bence. Türkiye, sosyal bir devlet olma yolunda güzel adımlar atıyor. İnşAllah daha fazla destekleri görebiliriz gençlere yönelik olarak.