Köprü ve otoyollara geçiş garatisi adı altında ödenecek tutar belli oldu..

Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri, Avrasya Tüneli, İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyolları için ödenecek tutar belli oldu. Bu Bu hafta, geçiş garantisi adı altında körü ve otoyollara ödenecek tutar 3 milyar 650 milyon lira..

EKONOMİ 15.04.2019, 23:25 15.04.2019, 23:34
Köprü ve otoyollara geçiş garatisi adı altında ödenecek tutar belli oldu..

Yavuz Sultan, Osmangazi köprüleri ile İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyol projeleri yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle ihale edildi. Söz konusu projelere, devlet araç geçiş garantisi verdi. Geçişler, döviz olarak belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet vatandaştan aldığı vergiler ile ödüyor.

Peki, garanti için yapılacak ödemeler nasıl hesaplanıyor? Garanti ödemelerinde, ilgili yılın 2 Ocak dolar kuru esas alınıyor. Bu kur üzerinden hesaplama yapılıyor ve ödemeler izleyen yılın nisan ayında gerçekleştiriliyor.

İŞTE NET RAKAM

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre Ankara, söz konusu projelere 2018 yılı için “garanti” kapsamında yapılacak ödemelere ilişkin hesaplamalarını tamamladı. 2 Ocak 2018 kuru esas alındı. Buna göre, gelecek hafta ya da en geç sonraki hafta köprü ve otoyol projelerine, toplam 3 milyar 650 milyon TL ödeme yapılacak.

Bu para, köprü ve otoyolları kullanan ve kullanmayan tüm vatandaştan çıkması dikkat çekti. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı bir konuşmada, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü işaret ederek parası olan geçsin demişti..Ama bu durumda, parası olanda olmayanda, köprü ve otoyollarının parasını ödeyecek. Konu ile ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu'da, vatandaşın ödediği vergilere dikkat çekere ''Ben otoyol köprü yapasın diye vergi veriyorum. Eğer bir daha yaptığın köprü ve yollardan para alacaksan ben niye vergi ödüyorum'' dedi.. 

Yorumlar (0)