Koronavirüs Salgını Boyunca Kartla En çok Harcama Yapılan Sektörler

Koronavirüs Salgını Boyunca Kartla En çok Harcama Yapılan Sektörler

Bankalararası Kart Merkezi'nin sunduğu verilere göre mart ayı boyunca kredi kartıyla yapılan harcama oranının %9 artarak, toplam 85,5 milyar lira gerçekleştiği bildirildi. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde en çok artış yaşanan üç sektör, gıda, elektronik eşya ve sağlık-kozmetik hizmetleri oldu.

Bankalararası Kart Merkezinin yayınladığı verilere göre, Koronavirüs salgınının ülkemizde görülmeye başlandığı Mart ayında kartla yapılan ödemelerle ilişkin olarak %9'luk bir artış kaydedildi. Bu dönemde kartlı ödemede sağlanan işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre &3 arttı, nakit çekimde ise %14 düşüş görüldü. Aynı döneme ait kartlı ödeme tutarı ise %9 arttı ve toplam 85,5 milyar liraya ulaştı. Bu dönem boyunca en fazla harcama yapılan üç sektör ise market-gıda alışverişleri, elektronik eşya ve sağlık-kozmetik hizmetleri şeklinde gerçekleşti. 

Geçen yılın aynı dönemine göre kartlı gıda alışverişi %44 oranında, elektronik eşya harcamasında kartlı ödeme oranı ise %16 arttı. Yaşanan salgın sebebiyle de havayolları ve konaklama sektörlerinde de beklenildiği gibi %42, seyahat acentelerinde ise %33'lük bir düşüş gözlemlendi. 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.