09 Eylül 2018 Pazar 19:28
KOSGEB'den Girişimci Gençlere 150 Bin TL Destek ! Kimler Yararlanabilir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından çeşitli projeler kapsamında girişimci gençlere destekler veriliyor. Konu ile ilgili olarak girişimci gençlere 150 bin TL destek verilmektedir.

150 BİN TL DESTEK VERİLİYOR

KOSGEB trafından verilen 150 bin desteğin 50 bini hibe 100 bini geri ödemeli kredi şeklinde olacaktır. 

1990 yılında kurulmuş olan KOSGEB hibe ve destek kredileriyle pek çok kişiye yardımcı oluyor. Küçük veya orta ölçekli işletmeler, üretim kapasitelerini artırmak, AR- Ge konusunda uzmanlaşmak kurumsal olmak gibi özellikleri taşıma kapsamında KOSGEB tarafından kredi alabiliyorlar.

KOSGEB tarafından girişimcilik desteğinin amacı hakkında "Bu programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamaktır." ifadelerine yer verildi.

KOSGEB tarafından verilen desteğe Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurdukları işletmeler ile İŞGEM’de yer alan İşletmeler (sahip veya ortaklarının Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılım şartı aranmaksızın) başvuru yapabilir.

DESTEK DETAYLARI

KOSGEB destekleri tarafından kurumun resmi web adresi üzerinden bir önemli bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan bilgilendirmede destek ödemelerinin detayları ifade edildi. İşte tüm detaylar:

(1) İşletme kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak 2.000 (iki bin) TL destek sağlanır. 

(2) Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak üst limiti 18.000 (onsekiz bin) TL destek sağlanır.

(3) İşletme Giderleri Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işyeri kirası ve personel net ücretlerine yönelik olarak, aylık azami 5000 TL ve toplamda geri ödemesiz olarak 30.000 (otuz bin) TL destek sağlanır.

(4) Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği ile İşletme Giderleri Desteği üst limitleri; bu destek unsurları için belirlenen üst limitlerin toplamını aşmamak üzere ihtiyaç duyulması halinde Kurul Kararı ile  % 50 (elli)’ye kadar arttırılabilir. Bu durumda Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteğinin üst limiti 27.000 (yirmiyedibin) TL, İşletme Giderleri Desteği üst limiti 45.000 (kırkbeş bin) TL ve her iki desteğin üst limitleri toplamı ise 48.000 (kırksekiz bin) TL’yi geçemez.  

(5) Sabit Yatırım Desteği kapsamında, işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 100.000  (yüz bin) TL destek sağlanır.

Kamu Personeli
Son Güncelleme: 30.01.2019 20:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.