KOSGEB Faizsiz Kredi Uygulamasında Banka Krizi!

KOSGEB 460 bin 167 işletmeye sıfır faizli kredi desteği sağlayacaktı. Fakat esnaflar banka engeline takılarak kredi desteğinden faydalanamadı. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 22.03.2017, 23:40 05.02.2019, 16:18
KOSGEB Faizsiz Kredi Uygulamasında Banka Krizi!

Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ , 10 Şubat 2017 tarihinde KOSGEB binasında, Sıfır Faizli Kredi Desteği başvurusunun açılışını gerçekleştirmişti.

Bakan Özlü, 50 bin lira üst limitli bu kredinin faizsiz, ayrıca kredinin geri ödeme koşullarını da cazip tutarak ilk 12 ay ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde ödenebilecek toplam 36 ay vadeli bir kredi olacağını bildirmişti. Özlü, "İlk bir yılı ödemesiz, 36 ay vadeli ve sıfır faizli kredi KOBİ’lerimize verilecek. İnanın, bu devirde en yakın akrabalarınızdan ve dostlarınızdan bile bu şartlarda borç alamazsınız" ifadelerini kullanmıştı.

20 Şubat'ta başvuruları başlayan faizsiz kredi kullanımına hak kazananlar belli oldu.

460 bin 167 KOBİ'nin başvurusu uygun bulundu.

11 Mart 2017 tarihi itibariyle, kredi başvurusu yapan 460 bin 167 işletmeden 285 bin 366’sı işletme başvuru sürecini başlattı ve 68 bin 684 işletme de bankalardan ön onay alarak, kayıt ve beyanname onay sürecini tamamladı.

15 bin 549 işletme KOSGEB Müdürlüğü onayı aldı, 10 bin 216 işletmenin ise onayları tamamlandı ve bankalardan kullandırım bekliyorlar.

İşletmelerin, bankalardan kredi kullandırım işlemleri başlamış olup, sürecin 28 Nisan 2017 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

Fakat başvurusu uygun bulunan ve krediyi kullanmaya hak kazanan birçok esnaf banka engeline takılarak hakkına tanımlanmış olan kredi imkanından yararlanamıyor. Bankalar KOSGEB'in sadece faizi ödediğini, anaparanın sorumluluğunun bankada olduğunu ileri sürerek esnafı geri çeviriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in bankalara yaptırım uyarısından sonra da birçok esnaf bankalardan red cevabıyla geri döndü. Esnaflar ise kredi kullanım süresinin dolması konusunda endişe ediyor.

Faizsiz kredi uygulamasıyla piyasaların canlanmasını ve esnafımızın hakkına tanımlanan faizsiz kredileri kullanabilmelerini umuyoruz.

Yorumlar (10)
Kenan Kan 2 yıl önce
Onay verdik diyorlar ama..bankaların insafina bırakıyorlar insanı...Adamın vergi borcu ssk borcu var diye kredi vermemek nedir ya... neymiş kredi gecikmen var... var tabi... varki kredi istiyorum. .. sağınız yalan solunuz yalan...Kosgeb kredisi tüm yalan...kamu oyunu aldatmaca
Serdar69 2 yıl önce
Bence bankalar haklı sicili temiz olana veriyor parayi.Devletin parasini haybeden dağıtacak değilya.!
şahin 2 yıl önce
Lutfen bu sikayetim i zi de ilgili yerlere iletirmisiniz.ozel halk otobüsü isletmecisiyim ortagiz diye kiskep cikmis kredimizi vermiyor
Ahmet yılmaz 2 yıl önce
Arkadaşlar bu parayı devlet dagitmiyor bankalar kendi sermayesi den veriyor bu konuda yanlış fikir kere kapılmayın devlet sadece reklamını yapıyor
küçük ESNAF 2 yıl önce
kosgeb onayladığı halde, 3 hafta beklettikten sonra akbank "başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır" şeklinde bir cevap verdi. sebep soruyoruz , ısrarlarımıza rağmen gerekçe göstermiyorlar. 16 nisanı bekliyoruz. esnaf olarak.
Ahmet 2 yıl önce
Kardeşim banka bireyseli veriyo koskebi kıredi notun düşük diyo böylese bireyseli neden viriyor bahane üretiyorlar ama bu sistem yanşış devlet vatandaşa destek vermmeye çalışıyosa devlet bankalarına demesi lazım kefil iste yada kıredilerini ver çıkanlara memur kefil de veriyoruz olmuyo anlamış degiliz
ibocan 2 yıl önce
Biz de kosgep de sıkıntı var diye biliyorum onay gelmiyor diyor bankalar
amasyalı 2 yıl önce
ben aldım adıma tanımlı 20 bin tl mi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın