KOSGEB Kredisi İçin Bankalara Giden 460 Bin Esnafa Şok

460 bin esnaf KOSGEB'den çıkan faizsiz kredi için bankalara gitti. Ancak vatandaşların çoğu istenilen şartları yerine getiremediğinden dolayı evlerine eli boş döndü. Konu ile ilgili olarak KOSGEB krediyi bankalar veriyor biz faizi karşılıyoruz diyor.

EKONOMİ 08.03.2017, 17:12
KOSGEB Kredisi İçin Bankalara Giden 460 Bin Esnafa Şok

Hükümet ekonomiyi canlandırmak için küçük ve orta ölçekli işletmelere KOSGEB aracılığı ile 50 bin TL faizsiz kredi veriyor. Bunun için başvuru yapan kaç esnaf varsa hepsi yararlanacaktı. Başvuru sonuçları açıklandı ve 460 bin 167 işletmeye kredi faiz desteği verilecekti.

Konu ile ilgili olarak Posta'dan Bilal Emin Turan'ın aktardıklarına göre faizsiz krediden esnaf, geliri, çalışan sayısı gibi şartlar nispetinde yararlanacaktı. Bu da 10 ile 50 bin TL arasında değişecekti.

KOSGEB'TEN RET

Kendine kredi çıktığı bildirilen esnaf soluğu bankalarda aldı. Ancak vatandaşların sevinci kısa sürdü. Birçok kişiye mali uygunluk yok, limitiniz yetersiz ve vergi SGK borcunuz var söylemleri ile kredi verilmedi. Vatandaşlar KOSGEB'e şikayet ettiler ama ret cevabı aldılar. Konu ile ilgili olarak KOSGEB'ten yapılan açıklamada "Biz sadece faizi karşılıyoruz. Krediyi bankalar veriyor. İnisiyatif onlarda. Kefil ve ipotek isteyebilir. KOSGEB / bankaları yönlendiremez" derken, bankalar, "KOSGEB anaparaya kefil değil, sadece faiz desteği sağlıyor. Kredi riski bankalarda. Başvuruları kendi değerlendirme sürecimizden geçiriyoruz" ifadelerine yer verildi.

SÜEÇ DEVAM EDİYOR

Ayrıca KOSGEB faizsiz kredi hakkında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Özlü açıklamasında "Krediye hak kazanan işletmeler arasında bankalarda sorun yaşayanların KOSGEB il müdürlüklerine başvurmaları durumunda sorunları en kısa sürede çözülecek. Krediye hak kazanan 460 bin 167 işletmeden 362 bin 906'sı belgesini alıp bankalarla görüşmeye başladı. Bunlardan 43 bin 962'sinin talebi uygun bulundu. Diğerlerinin süreci devam ediyor." dedi.

KOSGEB DESTEĞİ İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİYOR?

KOSGEB'den alınan 'kredi çıktı' belgesi. İşletme sahibinin kimliği ve fotokopisi, işyerine ait vergi levhası ve oda kayıt evrakları, ticaret sicil gazetesi, işletmenin imza sirküleri ve beyannameleri, vergi ve Bağkur borcu olmadığına dair belge ve son 3 yıla ait müşavir onaylı bilanço ve gelir tabloları. Ayrıca bazı bankalar farklı belgeler de isteyebilir.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)