Kredi borcu olan vatandaşlara sevindiren haber! Düğmeye basıldı

Kredi borcu olan vatandaşlara sevindiren haber! Düğmeye basıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomik ve yargısal reformlar duyuruldu. Bu reformlarda vatandaşın kredi borçlarının da masada olduğu belirtildi. Peki bu reformlar kapsamında neler yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında "Ekonomide istikrar, büyüme ve istihdam odaklı yeni bir seferberlik başlatıyoruz" ifadelerini kullandı ve ekonomik ve yargısal reformları açıkladı. Bunun üzerine bu reformlarda vatandaşın kredi borçlarının da masada olduğu belirtildi. Önceliğin vatandaşın kredi ve SGK borçlarına verileceği belirtilirken özellikle esnafa nefes aldıracak farklı adımların gündemde olduğu vurgulandı.

YENİ FORMÜLLER ÜZERİNDE ÇALIŞMA

Konu ile ilgili olarak iş dünyası, esnaf ve küçük işletmelerin sıkıntılarını hafifletmek için SGK prim, vergi borçları gibi konularda (yeniden yapılandırma taksitleri dahil) ödemelerin ertelenmesi üzerinde durulduğu belirtildi. Ayrıca kredi borçlarının ödemesinin ertelenmesi gibi işletmeleri rahatlatacak bazı formüller üzerinde çalışma yapıldığı da vurgulandı.

Bu reformlar kapsamında yapılandırmada yer almayan 5 milyar liralık çifti borçlarının da görüşüldüğü hukuk reformu ile özellikle mahkemelerin işleyişi, hakim kararları, ticaret hukukundan kaynaklanan sıkıntıların aşılmasına dönük düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

BAKAN SELÇUK AÇIKLAMA YAPTI 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında son başvuru tarihinin Aralık ayının son günü olduğunu ve ilk taksit son ödeme süresinin ise Mart başı olacağını ifade etti. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında' yazılı açıklama yapan Bakan Selçuk önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Selçuk yazılı açıklamasında sigorta primlerinin, genel sağlık sigortası priminin, işsizlik sigortası priminin, idari para cezalarının, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklarının, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakların yapılandırma kapsamında olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler