Alexa
12 Kasım 2016 Cumartesi 08:34
Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! Faiz Oranları Resmi Gazetede Yayımlandı!
12.11.2016 tarihli Resmi Gazete' de " KREDİ KARTI İŞLEMLERİNDE UYGULANACAK AZAMİ FAİZ ORANLARI HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2016/8) "yayımlandı. Bu tebliğ çerçevesinde kredi ve kredi kartı borçlularını ilgilendirecek önemli bir düzenleme yer alıyor.

Düzenleme çerçevesinde, azami olarak aylık Türk Lirası ve yabancı döviz üzerinden uygulanabilecek faiz oranları belirtildi. İlgili düzenleme Resmi Gazete' de şu şekilde aktarıldı:

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranlarını düzenlemektir.
Kapsam
MADDE 2 – (1) Kredi kartı düzenleme yetkisini haiz bankalar ile diğer kuruluşlar bu Tebliğ hükümlerine tabidir.
Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ, 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 26 ncı maddesinin üçüncü fıkrasına dayanılarak hazırlanmıştır.
Azami akdi faiz oranları
MADDE 4 – (1) Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,84’tür.
(2) Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,47’dir.
Azami gecikme faiz oranları
MADDE 5 – (1) Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,34’tür.
(2) Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,97’dir.
Katılım bankalarınca uygulanacak azami oranlar
MADDE 6 – (1) Katılım bankalarınca kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık akdi kâr payı oranları bu Tebliğin 4 üncü maddesinde yer alan aylık azami akdi faiz oranlarını, aylık gecikme cezası oranları ise bu Tebliğin 5 inci maddesinde yer alan aylık azami gecikme faiz oranlarını geçemez.
Azami akdi ve gecikme faiz oranlarının açıklanması
MADDE 7 – (1) Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları her yılın Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemleri için açıklanır.
Yürürlükten kaldırılan tebliğ
MADDE 8 – (1) 22/10/2014 tarihli ve 29153 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ (Sayı: 2014/5) yürürlükten kaldırılmıştır.
Yürürlük
MADDE 9 – (1) Bu Tebliğ 1/1/2017 tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 10 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

Yukarıda da ifade edildiği üzere, kredi kartlarının faizlerinde aylık azami olarak uygulanacak akdi faiz oranı yüzde 1,84 şeklinde belirtilmiştir. Bu noktada, yabancı para cinsinden aylık azami gecikme faizi 1,97 olarak aktarılmaktadır. Düzenlemeyle beraber, kredi kartlarına uygulanacak faiz oranlarında bankalar üzerinde bir faiz uygulamayacaklar.

Kamuya dair tüm haberlerden, KPSS ve personel alım ilanlarından ilk siz haberdar olmak isterseniz Kamu Personeli mobil uygulamamızı indirebilir, Facebook, Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Son Güncelleme: 12.11.2016 08:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner493