Alexa
27 Eylül 2016 Salı 08:38
Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Düzenleme Resmi Gazete'de Yayımlandı
 Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti ve kredi kartı borcu olan vatandaşları yakından ilgilendiren düzenleme yürürlüğe girdi.  

Yapılan düzenleme ile birlikte gün itibariyle kredi kartı borcu olan vatandaşlar mevcut borç bakiyelerini bir defaya mahsus 72 aya kadar taksitlendirebilecek. Yine kredi kartı ile bir çok düzenlemeyi ilgilendiren düzenlemeye aşağıdan göz atabilirsiniz.

27 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe ve detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz. MADDE 1 – 10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci ve sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre; kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.


(8) Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.


“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.
 
KAMUPERSONELİ.NET - AA
Son Güncelleme: 27.09.2016 08:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tc ığdır 13 ay önce

sayın yetkili bu çağrıyı dikkate alın nasıl devletimiz tüm terör örgütlerinin hakından geliyorsa halkımızda öz güven duygusu pekişiyor ve yapanın yanına kar kalmadığı bir devletimiz var diyoruz birde kanunların boşluğunu kulanarak pislik yaparak vatandaşların can mal ve namusuna dokunanlara dokunun ığdırın merkez mahalesi olan ığdır mava ve merkezde terör estiren yusuf absay , ekrem absay ,servet absay. memed absay adlı bu pisliklerde her yol var hırsızlık made bağımlılığı tehdit şantaş, hayvan hırsızlığı, ot çalma, tefecilik,çevreye korku salma üstünlük kurma pkk adına halka baskı oluşturma kadın ticareti ve sayamadığım bir çok şey bu pisliklerin uzun süre ceza evinde yatmaları halkı rahatlatacaktır gerekenin yapılmasını saygılarımla arz ederim

banner441