Kuru soğan ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Depo baskınları ile çözüm bulamayan hükümet, çareyi kurusoğan ithal etmekte buldu. Hükümetin aldığı ek bir karar ile Kuru soğan ithalatında gümrük vergisi geçi bir süre ile sıfırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir kaç gün geçmeden ''Tarımsal ürünlerin ithalatından çok rahatsızım'' demesi sonrası böyle bir karar alınması dikkat çekti.

EKONOMİ 15.01.2019, 10:03 15.01.2019, 10:37 probil
Kuru soğan ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Kuru soğan el yakmaya devam ediyor. Pazarlarda bile 6 liranın altına düşmeyen kuru soğan, vatandaşın vazgeçilmezi iken şimdi lüksü haline geldi. Hükümetin, soğan fiyatlarının yükselmesinde ki en büyük sebebinin istifçilik olduğunu savunurak depo baskınları yapması ve sonrasında, aslında istifçilik değil zaruri bir depolama olduğu anlaşılması ile kuru soğan fiyatlarına çözüm arandı. Ve diğer bir çok tarım ürünü olduğu gibi yine çözüm, ithal etmekte bulundu. 

Bu bağlamda, Kuru soğan ithalatında gümrük vergisi 28 Şubat'a kadar (bu tarih dahil) yüzde sıfır olarak uygulanacak. Ticaret Bakanlığı'nca yürütülen kararın, kuru soğan fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi, iç piyasa fiyatlarının makul seviyelerde tutulması ve spekülatif fiyat hareketlerine meydan verilmemesi amacıyla ekim dönemi de dikkate alınarak uygulanacağı bildirildi.

Yorumlar (0)