KYK Borçları Silinecek Mi? Kanun Teklifi Verildi!

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca (KYK) üniversite eğitimi gören öğrencilere verilen söz konusu öğrenim kredisi hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Söz konusu bu gelişmelere göre geri ödemeli olmasıyla beraber devlet tarafından verilen burs ödemelerinin farklı olması sebebiyle hazır bulunan kredi borçlarını ödeyenlerin borçlarının silinmesi hakkında kanun teklifi verildi. Peki KYK borçları silinecek mi? İşte detaylar...

EKONOMİ 17.04.2018, 16:55
KYK Borçları Silinecek Mi? Kanun Teklifi Verildi!

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafına kredi borçlarının ödenmesiyle alakalı olarak üniversite öğrenimlerini devam eden vatandaşların gündeminde bulunan konular arasında yer alan KYK borçlarının silinip silinmeyeceği merak ediliyor.

Üniversite eğitimleri süresince ihtiyaçlarını Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan kredi imkanları ile karşılayan öğrenciler üniversite eğitimlerinin sona ermesinden sonra ödemelerini yapıyorlar.

Söz konusu bununl alakalı olarak TBMM'ye verilen kanun teklifi detaylarına göre gelişmeler yaşanıp, yaşanmadığı merak ediliyor. İşte detaylar...

BORÇLAR SİLİNECEK Mİ?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafına verilen geri ödemeyle alakalı olarak kanun teklifi veren Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ'ın verdiği teklif içerisinde; "Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun, yüksek öğrenim gören ve yönetmelikle düzenlenecek esaslar çerçevesinde yeterlikleri ve ihtiyaçları belirlenecek öğrencilere karşılıksız olarak öğrenim ve katkı kredisi vermesi, ayrıca hâlihazırda bu kredileri almakta olanlar ile bunlara ilişkin borcu olanların söz konusu kredi borçlarının silinmesi amaçlanmaktadır." ifadelerine yer verildiği görüldü.

Bu teklifin 27 Mart 2018 tarihinde Başkanlığıa teslim edildiği ifade edilirken 5 Nisan 2018 tarihinde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonuna gönderildiği belirtildi.

Verilen kanun teklifine yönelik olarak detaylardan sizlere bahsetti. Ancak 5 Nisan 2018 tarihinde  Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonuna gönderilen bu teklife yönelik olarak net bir cevap henüz gelmedi. Üniversite öğrenimlerinden sonra ödeme zoruluğuyla karşı karşıya kaldıkları ifade edilen kişiler tarafından cevapl merakla beklenirken teklifin diğer detaylarından bahsedilmedi.

Bizlerde kamupersoneli.net olarak kanun teklifine yönelik olaraka anlık gelişmelerimizden sizleri haberdar edeceğiz.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)