KYK borçlarıyla ilgili flaş gelişme!

KYK borçlarıyla ilgili flaş gelişme!

Milyonlarca öğrenci eğitim görürken aldığı KYK kredilerini, mezun olduktan sonra iş bulamadığı için ödemekte zorluk çekiyor. Borçların silinmesini bekleyen öğrenciler, yetkililerden gelecek haberi bekliyor. Konuyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, milyonlarca öğrencinin muzdarip olduğu KYK kredi borçlarının geri ödeme sorununun meclise taşıdı.

Milletvekili Av. Seda Erdan Kılıç, 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetli Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni TBMM'ye sundu. Konuyla ilgili merak edilen gelişme haberimizde ayrıntılı bir şekilde mevcuttur.

BORCUNU ÖDEYEMEYENLERİN SAYISI 5 MİLYONA ULAŞTI

Milletvekili Av. Kılıç, konuyla ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamasında 2020 yılı itibariyle, kredi alıp, geri ödeyemeyen kişilerin sayısının 5 milyona ulaştığını ifade ederek, "2020 yılı itibariyle kredi alıp ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaşmıştır; bu gençlerin yaklaşık 300 bini hakkında ise yasal işlem başlatılmıştır. Yani 300 bin vatandaşımız, daha geçimlerini sağlayabilecekleri doğru düzgün bir işe bile başlayamadan ya da başladıktan sonra işsiz kaldıkları için öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girmiştir” dedi.

KYK borçlarıyla ilgili flaş gelişme!

MADDİ DESTEĞE İHTİYAÇ DUYUYORLAR

Üniversiteyi kazandıktan sonra eğitim için farklı şehirlere okuyamaya giden öğrencilerin bu süreç içerisinde maddi desteğe ihtiyacı olduklarını ifade eden Kılıç, sözlerini şu şekilde ifade etti:

"Üniversite yılları, vatandaşlarımızın geleceklerinin şekillendiği ve yaşamlarının kalan kısmını etkileyecek en temel kararların verildiği dönemlerdir. Bu nedenle gençlerimizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve doğru karar vermeleri için maddi-manevi kaygı duymadıkları bir dönem geçirmeleri gerekmektedir. Burada da devletimize büyük görevler düşmektedir. Öğrenim kredisi 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarıyla aylık 550 TL olarak ödenmektedir. Üniversite bitiminde TÜİK’in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle geri ödeme talep edilmektedir"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler