KYK Öğrenim Kredisi Borçlarının Silinmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Türkiye geneli binlerce vatandaşı ilgilendiren konulardan bir tanesi olan öğrenim ve katkı kredisi borçları konusu Meclis gündemine taşındı. CHP tarafından dile getirilen konuya ilişkin olarak öğrenim kredisi borcu olanların bu borçlarının silinmesi talep edildi. Ayrıca konuya ilişkin diğer bir talep ise halen devam eden öğrenim kredilerinin bursa çevrilmesi noktasında.

KYK Öğrenim Kredisi Borçlarının Silinmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi öğrenim ve katkı kredisi borçları konusu yeniden gündeme getirdi. Geçmişte konuya dair soru önergesi verdiğini dile getiren Ali Haydar Hakverdi bu kapsamda KYK'dan gelen yanıtı paylaşmıştı. 

Buna göre halen 279.897 kişinin öğrenim kredisi borcu olduğunu ifade eden Ali Haydar Hakverdi son günlerde bu konuya dair çok fazla şikayet geldiğini ifade ederek yeni açıklamalarda bulundu. 

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI SİLİNSİN

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi öğrenim kredisi borcuna dair yapmış olduğu açıklamalarında işsizlik konusuna dikkat çekti. Bu kapsamda genç işsiz sayısına dair açıklamalarda bulunan CHP'li Vekil Hakverdi Temmuz ayı verilerine göre Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı %19,9 olarak açıklandığını hatırlattı. her 5 gençten birinin işsiz olduğunu söyleyen Ali Haydar Hakverdi bu gençlerin öğrenim kredi borcu tutarlarının da tahminen 2 milyar TL olduğunu ifade etti. 

Bu konuda dikkat çeken açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bu konuda diğer partilere de çağrıda bulunarak borçların silinmesini talep etti. İşte o konuşma metni;

Birçok büyük şirketin milyarlarca liralık vergi borçları silinirken bu ülkenin eğitimli fakat işsiz bırakılan gençlerinden verilen öğrenim kredilerinin icra yolu ile alınmaya çalışılması kabul edilir gibi değil. Milletimize hakaret etmesine rağmen vergi borcu silinen sözde işadamları, milyarlarca liralık saraylarda badem sütü ile beslenen tek adamlar, devlet garantisi verilerek yaptırılan sözde yatırımlardan edilen zararlar düşünüldüğünde bu rakam birilerinin içtiği 'ejder suyu' parası kalır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak öğrenim kredi borçlarının silinmesi ve bundan sonra verilecek kredilerin karşılıksız olarak verilmesine dair geçtiğimiz dönem verilen kanun teklifleri gündeme dahi alınmadı. Bu veriler ışığında kanun teklifimizi yenileyerek TBMM başkanlığına göndermiş bulunmaktayım. Tüm partilerden bu sorunun çözümüne dair katkı bekliyorum."

KANUN TEKLİFİ SUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi  ayrıca Öğrenim ve Katkı kredisi borçlarının silinmesi ve bundan sonra öğrencilere kurum tarafından ‘kredi değil burs’ verilmesine dair kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melike
Melike - 7 ay Önce

Allah razı olsun bu teklifi sunandan.Acısınlar bize.Evimize eşya aldık doğalgaz geldi kombi aldık doğalgaz bağlattık borcum çok.Bu ay 556 lira ödeyeceğim.Suriyeliler kadar değerimiz yok mu?Acıyın bize ltfn

Ensar
Ensar - 7 ay Önce

Vekilimizin dediği gibi milyarlarca vergi borcu olan şirketlerin borçlarını tek kalemde silenler devede kulak kalacak bu rakamı da silmesi gerekir.

Mezun
Mezun - 7 ay Önce

Arkadaşlar silinmesini istediğiniz o borçları biz ödedik. Kolay olmadı bu. Eşim ve ben aldık. Ancak eşim iş bulamadı ve şuanda da çalışmıyor. Ben kendi yememden içmemden tüm isteklerimden vazgeçerek ödedim. Kusura bakmayın ama ödeyende çok kolay ödemedi. Borcu olan silinsin istiyor ama ödeyeni kimse düşünmüyor. Biraz empati yapalım lütfen. Yukarıdaki yorumları görünce gerçekten üzüldüm. Kolay bir dönemde yaşamıyoruz. Borcu olanlarınkini silsinler ama ödeyeninkinide iade etsinler o zaman. Gerçek adalet bu şekilde sağlanır. Biraz empati yapmak, sadece kendini düşünmemek ve bencil olmamak lazım. Bunları yapabilirsek toplum olarak herşey daha güzel olur.

Mezun
Mezun - 7 ay Önce

İyi ol iyi yaşa
Benim yorumumdan bunumu çıkardın. Gerçekten üzücü. Yorumumda silinmesin demedim olaninki silinsin. Ödeyeninki iade edilsin dedim. Gerçek adaletin bu şekilde sağlanacağını yazdım. Yorumlarda borcu olanlar silinsin diyor ama ödeyeninki de iade edilsin diyen yok denecek durumda. Empati nerede ben göremiyorum.

İyi ol iyi yaşa
İyi ol iyi yaşa - 7 ay Önce

Yani diyorsunki sadece siz empati yapın ben bazı şeylerden vazgeçtim sizde geçin sizde zorluk çekin ben yemedim sizde yemeyin sizde acı çekin diyorsun empati yapmadan..

Emre
Emre - 7 ay Önce

Devletin universitede okuyan ogrencisine borc isletmesi zaten cok sacma bisey. Bian once kabul edilmeli bu kanun.

Vatandaş
Vatandaş - 7 ay Önce

InşAllah öğrenim kredi borçları silinir. Devletimizin işsiz mezunlarına destek olarak bir nebze de olsa yüklerini hafifletmek elzemdir.

Hasan
Hasan - 7 ay Önce

İnşAllah kabul edilir yoksa bi haksızlık var ortada dogulu 8 arkdasım vardı hepsine de cıktı burs bize kredi artık şu borclar silinsinde bi eşitlik gelsin

Teyfik
Teyfik - 7 ay Önce

Ben doguluyum ama kredi alıyorum o nasıl olacak ırkçı hasan

Nυяcιнαи Aчdıи
Nυяcιнαи Aчdıи - 7 ay Önce

İnşAllah kabul edilir ve sinilir zaten iş imkanı yok sistem tuhaflaşıyor. Bu borçlar da cabasıı silinsin..

Tlg
Tlg - 7 ay Önce

Chp ilk defa guzel bi noktaya degindi. Silinsin bu borclar. Atamamiz yok nasil ödüyelim