LPG'li Araçlar Kapalı Otoparka Girecek Mi? LPG'li Araçların Kapalı Otoparklara Girebilmesi İçin Yönetmelik

Milyonlarca vatandaş tarafından hemen her gün sorulan ve hayatımızın en az bir yerinde karşılaştığımız "LPG'li araçlar otoparka giremez" uyarısına yönelik olarak vatandaşın yüzünü güldürecek gelişme yaşanıyor. Bakanlık LPG'li araçların kapalı otoparklara girebilmesi kapsamında yönetmelik hazırlıyor.

EKONOMİ 14.05.2019, 16:34 14.05.2019, 21:14
LPG'li Araçlar Kapalı Otoparka Girecek Mi? LPG'li Araçların Kapalı Otoparklara Girebilmesi İçin Yönetmelik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında alakalı yönetmelik taslağını hazırladı ve sektörün görüşüne sundu.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik içerisinde yapılan düzenlemelere göre söz konusu taslakta bulunan bilgilere göre konutların bulunduğu binaların kapsam dışına alındığı vurgulandı.

UYGUN OLMASI DURUMUNDA GEÇİŞ İZNİ

Bununla beraber araçların girmesinin yasak olduğu bilinen otoparklara standartlara uygun olması halinde giriş izni verilecek.

Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) 9881 numaralı "Araç park yerleri için kurallar" kapsamında standartlara uyumlu olan araç sahipleri LPG'li araçları ile otoparka giriş yapabilecekler.

RUHSAT VERMEYE YETKİLİ

Diğer yandan TSE ise standarda uygunluk belgesi ile bölgede bulunan itfaiye teşkilatı tarafından alınan izin ile berbaer LPG'li araçların girmesine ruhsat vermeye yetkili idarelerce izin verilebileceği açıklandı.

Ruhsat vermeye yetkili idareler ise söz konusu izinlerin verildiği verilen otoparkların periyodik kapsamında denetimlerini yapacak.

UYGUNLUK İŞARETİ ASILACAK

Ayrıca bu otoparkların araç giriş kısmına ise "idare izni'" periyodik denetim bilgisi ifade ile "TS 9881"e uygunluk işareti en az 70x50 ebatlarında olmakla beraber araçların görebileceği şekilde asılacağı açıklandı.

İzin verilen otoparklarda kullanılacak olan araçlarda ise LPG dönüşümünün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenecek  usul ve esaslar uygun olduğunu gösteren işaretlerin aranacağı ifade edildi.

Yorumlar (0)