Maaşlara 1000 Lira Zam Bekleniyor ! Kritik Açıklama Yapıldı

Maaşlara 1000 Lira Zam Bekleniyor ! Kritik Açıklama Yapıldı

OHAL kapsamında yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1 milyona yakın taşeron kamuya alınmış ve kadro sonrasında işçiler maaş konusunda sıkıntı çekmişti. YHK kararı 1 Ekim'de sona erecek ve işçiler için yeni dönem başlıyor. Ayrıca işçiler tarafından 1000 lira zam bekleniyor.

OHAL kapsamında yayımlanan KHK ile 1 milyona yakın taşeron işçi kadroya alınmıştı. Belediyelerde çalışan işçiler için sendika değişimi Temmuz ayında başlarken diğer işçiler için bu durum 1 Kasım'da yapılacak. 1 Kasım'dan sonra bu işçiler toplu sözleşme süreçlerine dahil olma hakkı kazanacak. 

"Tek işyerinde, tek sendika" uygulaması yıllardır devam edreken birçok işçi, mecbur olarak tek sendikaya üye oluyor.  Bilindiği gibi Hak İş2in 700 bin üyesi bulunuyor. Bu üyelerden 200 bini farklı sendikalara geçecek. Hak İş Başkanı Mahmut Arslan ise bu düzenlemenin iptal olmasını , işçilerin sendikada kalmasını istiyor.

BAKAN SELÇUK'UN AÇIKLAMALARI 

Konu ile ilgili Bakan Selçuk bu konu bir açıklama yapmıştı. Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle olmuştu:

"Zaten o kararname mayısta yürürlüğe girdi. Sendikalar da o zaman bir şey söylemedi, kısmen uygulamaya girdi. Şimdi niye kamuda uygulanmasın, bizim öyle bir beklentimiz yok"

Kadroya geçen işçiler , YHK kararına bağlı olarak maaş zammı alıyordu. Ancak yeni süreç 1 Kasım tarihinden itibaren başlıyor. Bu süreçde ise kademeli bir geçiş gündemde. Buna göre merkezi idarelerde çalışan işçiler, kendi işyerlerinde geçerli olan toplu sözleşmeye 1 Ekim itibarıyla dahil olacak. Yerel yönetimlerde ise bu  Temmuz ayında zaten başlamıştı.

1000 LİRA ZAM BEKLENİYOR

Maaşlarının enflasyon altında ezildiğini belirten işçiler 1000 lira zam istiyor. Bu süreçte toplu sözleşme yapılmaması işçilerin işyerlerindeki toplu sözleşmeye dahil edilmeleri durumunda seyyanen zamın gelmeyeceği bekleniyor. 

Bu konu hakkında bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.