Mahfi Eğilmez: Bayram İkramiyesi İçin Ödeyecek Para Yok Deniyor

2019 Bayram ikramiyesi hakkında flaş iddia! Eski Hazine müsteşarı iktisatçı Mahfi Eğilmez, Hazine Bakanlığının bütçesinin bozulmaması için Merkez Bankası’nın (MB) 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmasına yönelik olarak yorumda bulundu ve bayram ikramiyesi hakkında flaş değerlendirmeler gerçekleştirdi..

EKONOMİ 16.05.2019, 20:40 16.05.2019, 20:41
Mahfi Eğilmez: Bayram İkramiyesi İçin Ödeyecek Para Yok Deniyor

Mahfi Eğilmez, 'Bayram İkramiyesini Ödeyecek Para Yok Deniyor' açıklamasının ardından Eski Borsa İstanbul Başkanı İbrahim M. Turhan ise bu konuda daha önce uyarılarda bulunduklarını ancak dikkate alınmadığını savundu.

Diken'in içeriğine göre; İhtiyat akçesi ise öngörülemeyen durumlara karşılık olarak kârdan ayrılan para olarak biliniyor.

REUTERS DUYURMUŞTU

Reuters haber ajansı ise üst düzey bilgili kaynaklara dayandırdığı haberinde ise merkezi yönetim bütçesinin açık olduğunu ve bu nedenle öngörülenen daha çok olduğu ile bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılacağının planlandığını duyurmuştu.

ÇOK DAHA NAMUSLU BİR UYGULAMAYDI

Eğilmez’in bu konudaki yorumunda ise;

"Reuters’in, TCMB’nin ihtiyat akçelerinin bütçeye devredileceği yolundaki haberi umarım doğru değildir. Bu para basmak demektir. Kısa vadeli avans uygulaması çok daha namuslu bir uygulamaydı." dedi.

Eğilmez'in deneyimli iktisatçı takipçisi tarafından "Bir yandan kur baskılanmaya çalışılırken bu niye yapılıyor" sorusuna yanıt veren, Eğilmez; "Bayram ikramiyesini ödeyecek para yok deniyor" dedi.

İŞARET ETTİĞİMİZDE PEK DİKKATE ALINMAMIŞTI

TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu Başkan Vekili olarak da çalışan eski Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim M. Turhan ise bu konuda;

Emeklilere her bayram ikramiye ödenmesinin kamu maliyesinde yaratabileceği etkiye işaret ettiğimizde pek dikkate alınmamıştı.

Bugün Merkez Bankası ihtiyat akçesinin Hazineye aktarılmasına ilişkin kamuoyuna yansıyan haberin arkasında bu yatıyor olabilir mi...

27-31 Mayıs haftasında 12 milyarın üzerinde ikramiye ödenmesi söz konusu. Cuma günü itibarıyla Hazinenin Merkez Bankasındaki hesaplarının bakiyesi 43,5 milyar.

TL likiditeyi bu kadar sıkınca ve politikalar da piyasa katılımcılarının tedirginliğini artırınca maliyet artıyor." dedi.

Yorumlar (0)