banner731

Maliye Bakanı Ağbal'dan 'Ekonomi Tek Elden Yönetilmeli' Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal seçim çalışmaları kapsamında katıldığı bir televizyon programında yapmış olduğu konuşmasında ekonomiyi değerlendirdi. Türkiye'nin ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulunan Bakan Ağbal, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi ile ekonominin daha iyi olacağını söyledi. 

EKONOMİ 02.06.2018, 02:30
Maliye Bakanı Ağbal'dan 'Ekonomi Tek Elden Yönetilmeli' Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TGRT Televizyonunda bir programa katıldı. Katıldığı program kapsamında ekonomi değerlendirmesinde bulunan Bakan Ağbal merak edilen konulara ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Enflasyon, döviz kuru, Türkiye ekonomisi gibi konulara değinen Bakan Ağbal bu tür konuların etkisi ve çözümüne ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. 

MALİYE BAKANI AĞBAL'DAN EKONOMİ AÇIKLAMASI

Döviz kurunda yaşanan gelişmelere dair önemli bilgiler veren Maliye Bakanı Ağbal, bu durumun nedenine ve Türkiye'ye olan etkilerine dair açıklamalarda bulundu. ''Dünyada artan faiz oranları sermayenin ABD ve Avrupa'ya dönmesine neden olurken, gelişmekte olan piyasalardan para çıkışını beraberinde getiriyor. Enflasyon çift hanede, bunu aşağı çekmemiz lazım. Yeni küresel koşullara, yeni küresel gereklere uygun ekonomi politikalarımızda esnekliklerimizi kullanarak yeni bir evreye gireceğiz. Para politikasında sıkılaşma devam edecek.'' 

Enflasyonun çift hanelerde olduğu vurgusunda bulunan Maliye Bakanı Ağbal enflasyonun tek hane inmesinin makroekonomi için çok önemli olduğunu aktardı. 

Ekonominin tek elden yönetilmesine ilişkin çok önemli bir açıklamada bulunan Maliye Bakanı Ağbal, konuya dair şu ifadeleri kullandı. ''Ekonomi tek elden yönetilmeli, ekonomi yönetiminde dağınık yapı varsa koordinasyon kurulmalı ama tecrübelerimiz farklı yapıları dağıtmak yerine tek elden emir komuta zincirinde götürmemiz lazım.'' 

Maliye Bakanı Naci Ağbal konuşmasında ayrıca döviz kurunun normale dönmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken döviz kurunun geleceğine dair yapılacakları açıkladı. Dünyada döviz piyasalarında genel anlamda küresel anlamda bir volatilite var, gelişmekte olan ülkeler üzerinde daha fazla tesir ediyor, Türkiye de bundan etkileniyor. Merkez Bankası piyasa ile şu anda güçlü bir iletişim kurdu, ileriye dönük politikaları bağlamında çok net bir şekilde ortaya koydu. Maliye politikalarında ne gerektiyse yaptık, bundan sonra da seçimlerden hemen sonra ve orta vadeli program ile yapılacak çalışmalar şeklinde iki aşamalı yapacağız.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)