12 Ekim 2017 Perşembe 16:03
Maliye Bakanı Ağbal'dan Torba Tasarı'na İlişkin Önemli Açıklamalar

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda torba tasarı görüşmeleri yapıldı. Görüşmelerin ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarda bulundu.

Raporlar Hazırlıyoruz

Bakan Ağbal, rapor hazırladıklarını belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bakanlık olarak, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı ile Türkiye'de şu ana kadar uygulamaya konulmuş kamu özel iş birliği projelerinin ileriki yıllara muhtemel yüklenimlerine ilişkin olmak üzere kapsamlı rapor hazırlıyoruz"

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 3'üncü gün mesaisinin yapıldığı torba tasarı olarak bildiğimiz Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri yapıldı.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 130 maddelik Tasarı'nın ilk iki günde 33 maddesi kabul ve görüşmeler devam ediyor.

Alt Yapı Projeleri Çalışmaları Devam Ediyor

Maliye Bakanı altyapı ve sağlık alanlarında yeni projelerinin olduğunu belirttiği açıklasında şu ifadelere yer verdi:

"Hükümet olarak vatandaşların ihtiyaç duyduğu altyapı, sağlık ve diğer hizmetleri daha hızlı şekilde vatandaşlara eriştirmek, kamu özel iş birliği projelerindeki ortak özellik olarak özel sektörün deneyiminden istifa etmek, özel sektörün finansman imkanlarından bu yolla kullanmak ve sadece bir finansman yöntemi olarak değil aynı zamanda bir işletmecilik yöntemi olarak da özel sektörün kamu hizmetlerinin sunumuna bu yolla katılmasını sağlamayı hedefliyoruz."

En Önemli Adımlar Sağlık Alanında Yapıldı

Torba Tasarısı ile şuana kadar yaptıkları en önemli gelişmelerin sağlık alanında olduğunu bildiren Bakan Ağbal açıklamalarına söyle devam etti:

"En kritik konu, bu projelerin ileriye dönük bütçeye getireceği yük, ortaya çıkaracağı risk. Bu konuyla ilgili Maliye Bakanlığı olarak 2015'te bu projelerin uluslararası standartlara uygun şekilde muhasebeleştirilmesini sağlamak üzere tebliğ düzenlemesi yaptık. Şu anda bütün kamu kurum ve kuruluşları, kamu özel iş birliği projeleri kapsamında yaptıkları bu yatırımları ve yüklenimleri belirlenmiş standartlarda muhasebeleştiriyor.

Daha önemli olan ileriki yıllara gelebilecek bütçe yükünün hesaplanması. Burada da gerek Dünya Bankası, gerek IMF'nin, riskin hesaplanmasına ilişkin standartları, yaklaşımları var. Bakanlık olarak, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı ile üç dört aydır yoğun şekilde, Türkiye'de şu ana kadar uygulamaya konulmuş kamu özel iş birliği projelerinin ileriki yıllara muhtemel yüklenimlerine ilişkin olmak üzere kapsamlı rapor hazırlıyoruz. Yıl sonuna kadar bu raporu bitirmeyi, kamuoyuyla paylaşmayı öngörüyoruz. Bu çalışmayı yaparken de uluslararası kuruluşların da teknik deneyimlerinden yararlanıyoruz.

Çalışmada hedefimiz bu ay içinde bitirmekti fakat uluslararası kuruluşlarla yaptığımız çalışmada, aralık ayında teknik heyet göndereceklerini söylediler. O görüşmeyi yaptıktan sonra bu bilgileri kamuoyuyla da paylaşacağız. Kamu özel iş birliği projelerinin oluşabilecek risklerinin de bütçede gerekli ödeneklerinin öngörülmesi lazım."

Bugün Kabul Edilen Maddenin İçeriği

Görüşmeleri devam eden Tasarı'da bugün kabul edilen maddeye göre, kamu özel iş birliği projelerinin finansmanı için yurt dışında ihraç edilen menkul kıymetler karşılığında fon sağlamak üzere kurulan özel amaçlı kuruluşlar, bu fonları proje yüklenici firmalara kullandırmasına ilişkin işlemler ile bunların teminatı ve geri ödemesine ilişkin işlemler, yargı harçları hariç, noter harcı, tapu ve kadastro harcı, konsolosluk, pasaport, ikamet tezkeresi, çalışma izni, çalışma izni muafiyeti, vize ve Dışişleri Bakanlığı tasdik harçları, gemi ve liman harçları, imtiyazname, ruhsatname ve diploma harçları, trafik harçlarından muaf olacak.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli
Son Güncelleme: 12.10.2017 16:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.