Maliye Bakanı Ağbal: Emekli Aylıklarında Artış Olacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklama ile emekli vatandaşlara Bin (1000) Türk Lirası bayram ikramiyesinin Haziran ayı içerisinde verileceğini ifade ederek emekli vatandaşlar hakkında söylediği ifadelerde ise; "Aylık olarak düşünürsek emekli aylıklarında 166 lira civarında artış olacaktır" dedi.

EKONOMİ 05.05.2018, 08:18
Maliye Bakanı Ağbal: Emekli Aylıklarında Artış Olacak

Vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasının yanı sıra, emekli vatandaşlara Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde ikramiyelerin ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylıklarının 500 TL'ye çıkarılması ile beraber genç girişimcilere Bağ- Kur destekleri üniversitelerden kaydı silinenlere af gibi düzenlemeleri barındıran TBB Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiği duyuruldu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal bu konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada ise;

Yaptığımız yasal düzenlemelere göre, 119. 2 milyar Türk lirası vergi alacak aslı ve ayrıca 64.3 milyar Türk lirası da SGK prim aslı vardır.

Buna bakacak olursak yaklaşık olarak 183.5 milyar liralık bir vergi ve prim alacaklarının yapılandırılması söz konusudur.

Bütün yapılandırma kanunlara göre olduğu şekliyle kanunun alacaklarından vazgeçmemekteyiz. Bununla beraber ister vergi, ister prim borcu olsun, vatandaşımız vergi ve prim borcunun aslını ödeyecektir" dedi.

Bakan Ağbal emekli aylıkları ile alakalı olarak yaptığı açıklamada ise;

"Bütün SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine biner lira ikramiye ödemesine Ramazan Bayramı'ndan önce başlıyoruz.

Haziranın başında bu ödemeler hak sahiplerine yapılmış olacak. Böylelikle bütün emeklilerimizin yıllık 2 bin liralık, aylıklarında bir artış yapmış olacağız.

Aylık olarak düşünecek olursak da bütün emeklilerin emekli aylıklarında 166 lira civarında bir artış da yapmış olacağız.

12.3 milyon emeklimiz yararlanacak. Düzenlemenin maliyeti 22.3 milyar lira olmuştur" ifadelerini kullandı.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)