Maliye Bakanı Ağbal: KDV Sorununu Kökten Çözeceğiz

Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldığı bir etkinlik kapsamında yapmış olduğu konuşmasında KDV konusuna değindi. Bu konunun yakında takipçisi olduğunu ifade eden Bakan Ağbal, Türkiye'de KDV sorununun kökten çözüleceğini söyledi.

Maliye Bakanı Ağbal: KDV Sorununu Kökten Çözeceğiz

Maliye Bakanı Naci Ağbal, OSTİM Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğünde ekonomi konulu bir toplantıya katıldı. Burada kürsüye çıkan ve ekonomi konularına dair bir konuşma yapan Bakan Naci Ağbal vergi konularına değindi. Vergi konusunda önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV konusuna değindi. 

Maliye Bakanı Ağbal'ın konuşmasının satır başları şu şekilde,

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'DAN VERGİ AÇIKLAMASI

Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi konusuna dair yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye'nin bugün özel sektör kaynaklı bir büyüme modeli uyguladığını bildirdi. Bu durumun karşılaşılan şoklar karşısında ne kadar dayanıklı ve sürdürülebilir bir sistem olduğunu ifade eden Bakan Ağbal bu model ile devam edeceklerini açıkladı. Vergiler konusunda da çok sayıda verginin kaldırıldığını ya da azaltıldığını hatırlatan Bakan Ağbal konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

"Maliye Bakanlığı kolay kolay vergilerden vazgeçmez ama son 3 yıldır yatırım, üretim, ihracat ve istihdam üzerinde yük oluşturan gelir, kurumlar, katma değer, damga vergileri, harç, stopaj gibi birçok vergiyi ya kalıcı ya da geçici olarak, ekonominin ihtiyaçlarına göre kaldırdık. Bu sayede özel sektör ve kurumların önü açıldı."

Maliye Bakanı Naci Ağbal yapmış olduğu konuşmasında ayrıca, OSB'lerin önünü açacak birçok düzenlemeyi de hayata geçirdiklerini vurgulayarak Meclisten geçen KDV Kanunu ile işletmeler üzerinde yük oluşturan birçok uygulamayı yürürlükten kaldırdıklarını, maliyetleri aşağı çektiklerini ifade etti. 

KDV SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ

Konuşmasında KDV konusuna ayrı bir paragraf açan Maliye Bakanı Naci Ağbal bu konunun yakın takipçisi olduğunu vurguladı. KDV konusuna dair dikkat çeken açıklamalarda bulunana Naci Ağbal konunun kökten çözüleceğini söyledi. 

"Bir tek eksiğimiz var, hala işletmelerin üzerinde finansman yükü oluşturan 'devreden KDV' sorunu. Ben bunun takipçisiyim. Bunun işletmeler üzerinde yük oluşturduğunu, işletmelerin rekabetçiliği üzerinde engel teşkil ettiğini bilen bir insanım. Bir işletmenin bilançosunda devreden KDV, sol tarafta alacaklarda gözüküyor ama enflasyon karşısında eriyor, değer kaybediyor. Bir taraftan diyoruz ki 'Senin devreden KDV alacağın var', bir taraftan da 'Şu kurumlar vergisini öde.' Bu adaletli değil. Burada bazı çekinceler vardı, onları da hızlı bir şekilde aştıktan sonra, Türkiye'de bu devreden KDV meselesini kökten çözeceğiz. Bu sizlerin bilançolarını güçlendirecek, işletme sermayesindeki eksikliklerinizi tamamlayacak ve önünüzü açacak. Yabancılara karşı haksız rekabetten de kurtulmuş olacaksınız."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE