banner731

Maliye Bakanı Ağbal: Sağlık Sektöründe Olağanüstü İstihdam Yaratma İmkanımız Var

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapmış olduğu açıklamalarında sağlık turizminin desteklenmesi amacıyla yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi. Bakan Ağbal konuşmasında ayrıca sağlık turizminin gelişmesinin önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Maliye Bakanı Ağbal'ın konuya dair açıklamalarına haberimizde ulaşabilirsiniz.

EKONOMİ 23.04.2018, 23:10
Maliye Bakanı Ağbal: Sağlık Sektöründe Olağanüstü İstihdam Yaratma İmkanımız Var

Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldığı bir program kapsamında yapmış olduğu açıklamasında sağlık turizmini, sağlık turizmine yönelik teşvik planları ve sağlık turizminin gerekliliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

'SAĞLIK SEKTÖRÜNDE OLAĞANÜSTÜ İSTİHDAM YARATMA İMKANIMIZ VAR'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sağlık turizmine ilişkin açıklamalarında Türkiye'nin bu konuda atmış olduğu adımları değerlendirdi. Bu konuda önemli teşviklerin devreye gireceğini bildiren Bakan Ağbal özel sektöründe bu konuda destekleneceğini açıkladı. 

Türkiye'nin sağlık alanında ki yerine hatırlatan Bakan Ağbal yapılan yatırımların altını çizdi ve sağlık turizmi ile bu alanda ciddi bir istihdam yapılabileceğinin sinyalini verdi. 

"Özel sektöre sağlık turizmi kapsamında yapacağı yatırımlarda ilave yatırım teşvikleri getireceğiz. Ekonomi Bakanlığı, yatırım teşvik sistemi içinde tanımlamak suretiyle ilave kurumlar vergisi indirimi ve KDV istisnası sağlayacak. Yurt dışında diğer sosyal güvenlik kurumlarıyla birden fazla yılı kapsayan sözleşmeler yapılabilecek. Özellikle Avrupa'daki sosyal güvenlik kurumlarıyla uzun dönemli sözleşmeler yaparak, o ülkeler hasta ve yaşlılarını bakım için Türkiye'ye gönderdiğinde anlaşılan fiyatlar üzerinden tedavi ve bakımlarını sağlayacağız. Ciddi oranda şehir hastanelerine yapılan yatırımlar var. Bu yatırımların değerlendirilmesi, bu yolla ülkeye döviz getirilmesi ve sağlık sektöründe olağanüstü istihdam yaratma imkanımız var."

'YAPILACAK TEŞVİKLERLE DİĞER ÜLKELERİN ÖNÜNE GEÇERİZ'

Sağlık turizmi için Türkiye'nin önemli avantajlarını olduğunu vurgulayan Maliye Bakanı Ağbal devletin yapacağı teşviklerle bu alanda çok önemli bir yere geleceğini söyledi. 

"Türkiye bu bölgede sahip olduğu nitelikli sağlık tesisleri ve nitelikli sağlık personeliyle müthiş bir avantaja sahip. Bizim dışımızda başka ülkeler de sağlık turizmini kendi ülkelerine yöneltmek istiyorlar. Türkiye olarak erken hareket eder, gerekli bütün teşvikleri sağlarsak diğer ülkelerin önüne geçeriz."

BU KONUDA TEŞVİKLER GELİYOR

Maliye Bakanı Naci Ağbal konuşmasında bu konuda yapılması planlanan teşviklere ilişkin de açıklamalarda bulundu. Teşviklerin otelciliğe değil sağlık hizmetlerine verileceğinin altını çizen Bakan Ağbal konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

"Sağlık turizmine hem insan kaynağı yetiştirilmesi hem kurumsal hem de yurt dışında pazarlama anlamında ciddi teşvikler getireceğiz. KDV düzenlemesi, sağlık turizmine sağlanan teşviklerin en önemlilerinden. Sağlık Bakanlığı da sağlık turizmi kapsamında olan hizmetleri belirleyecek. Bir tebliğle KDV istisnası kapsamındaki hizmetleri açıklayacağız. Bu KDV istisnası, otelciliğe değil, sağlık hizmetlerine ilişkin olacak."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)