25 Eylül 2016 Pazar 15:35
Maliye Bakanı : " Bir Her Türlü Tuzağa Karşıyız"
 Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Sadece asgari ücretlimiz değil, ocak ayında brüt bin 750 liranın altında maaş alan kimsenin maaşı yıl boyunca net bin 300 liranın altına düşmeyecek." dedi. 

Ağbal, Kanal 7 Televizyonunda katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Asgari ücret konusunda yapılan düzenlemenin sorulması üzerine Ağbal, ekim ayına kadar asgari ücretteki en az bin 300 liralık sınırı koruduklarını söyledi. 

Ekim ayından sonda ise vergi dilimindeki gelişmelere bağlı olarak bazı asgari ücretlilerin maaşının bin 300 liranın altına düştüğünü anlatan Ağbal, şunları kaydetti: 

"Bakın biz hep bin 300 lirayı konuşuyoruz ama aslında hükümet olarak yapmış olduğumuz düzenlemeyle asgari ücrette evli olmaya bağlı olarak, çocuk sahibi olmaya bağlı olarak aslında asgari ücret zaten bin 387 liraya kadar çıkmıştı. Şimdi şöyle söylüyoruz: Hükümet olarak bizim verdiğimiz söz hiçbir şekilde hiç kimsenin maaşı net bin 300 liranın altına düşmeyecek. Asgari ücret geliri alanlardan, ekim ayında maaşı bin 300 liranın altına düşmüşse kişinin, kaç lira düşmüşse onun tamamlayacağız. Mesela bekar bir kişinin maaşı 69 lira düşmüş. Vergiden vazgeçiyoruz, vergimizi aşağı çekiyoruz, bin 300'e tamamlıyoruz. Ayrıca, biz bu düzenlemeyi sadece asgari ücret geliri elde edenlere de yapmadık. Bin 300 liranın altına düşme hali maaşı brüt bin 750 liraya kadar olanlar için de geçerli. Ocak ayında brüt olarak bin 750 liranın üzerinde maaş alanlar, zaten yıl boyunca nette bin 300 liranın altına düşmüyor. Altında alanlar için söylüyorum. Sadece asgari ücretlimiz değil, ocak ayında brüt bin 750 liranın altında maaş alan kimsenin maaşı yıl boyunca net bin 300 liranın altına düşmeyecek. Dolayısıyla yıl boyunca hiç kimsenin maaşı net bin 300 liranın altında olmayacak." 


- "Biz her türlü tuzağa karşıyız" 

Halk arasında "sabit radar" olarak bilinen sisteme ilişkin de "Tuzak radarlarla ilgili yeni bir durum var. İçişleri Bakanı Sayın Soylu bunların kaldırılacağını söylemişti, kaldırıldı mı?" sorusu üzerine de Ağbal, "Bir kere biz her türlü tuzağa karşıyız, sadece tuzak radara değil, her türlü tuzağa karşıyız. Hükümet olarak da zaten vatandaşa tuzak oluşturabilecek bütün bu uygulamaların karşısında olduk, olmaya devam edeceğiz." dedi. 

Tespit edildiği kadarıyla, bazı illerde, bazı güzergahlarda, lokal düzeyde gerçekten vatandaşı bezdiren, bıktıran, adeta vatandaşa ceza kesmeye odaklanmış birtakım elektronik denetim sistemleri kurulduğuna işaret eden Ağbal, "Vatandaşlarımız haklı olarak bunu şikayet ettiler. İçişleri Bakanımız da bu konuda çok doğru bir adım attı ve dedi ki, 'biz bu tuzak radarları kaldıracağız.' Biz bunu tabii ki destekliyoruz, doğru bir yaklaşım. O yönde de zaten Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak bir yönetmelik değişikliğini birlikte yaptık. Dolayısıyla, vatandaşa tuzak oluşturabilecek bu radar uygulamalarını kaldırmış olduk." diye konuştu. 

Söz konusu "tuzak radarlarla"” kesilen cezaların iptal olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de Ağbal, şu cevabı verdi:

"Türkiye genelinde çok sayıda yerde radar sistemleri var. Mesela Ankara'da Eskişehir yolunda radar sistemi var. Gördüğüm kadarıyla gerekli uyarıcı levhalar var, gerekli açıklamalar var ve vatandaş bu güzergahta giderken bu elektronik denetim sistemlerine yakalandığı zaman bu cezaları ödüyor. Benim özellikle üzerinde durduğum, birkaç lokal yerde, demin ifade ettiğim tuzak niteliğindeki elektronik denetim sistemlerimizden kesilmiş cezalar var. Bu konu da İçişleri Bakanlığı olarak, Maliye Bakanlığı olarak gerekli araştırmaları yaparız. Bu birkaç yerde olduğunu gördüğümüz elektronik denetim sistemiyle kesilmiş cezalarla ilgili bir tedbir alabilir miyiz diye çalışırız burada bir sorun yok ama şöyle bir yanlış anlama olmasın; 'Elektronik denetim sisteminden kesilmiş bütün cezaları geri alacağız, bunları ortadan kaldıracağız.' Bu doğru bir şey değil. Bunu Emniyet Genel Müdürlüğüyle de konuşacağız, eğer ceza standardına uygun olmayan bir ortamda kesilmişse, idari işlemle belki de bu cezaların ortadan kaldırılması lazım." 

- "Vatandaşla biz bugüne kadar hep dürüst bir iletişim kurduk"

Akaryakıttan alınan ÖTV'de gidilen artışa ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ağbal, Türkiye’nin ekonomi politikasında en sağlam olduğu yerlerden birinin kamu maliyesi olduğunu söyledi. 

Bütçeyle öngörülen gelir, harcama ve açık hedeflerinin bulunduğuna dikkati çeken Ağbal, "AK Parti Hükümetleri olarak özellikle bütçe açıkları konusunda her zaman hassas olduk. Gelirlerimizde azalma varsa bu azalmaları telafi etmek üzere kararlı bir şekilde doğru adımları bugüne kadar attık. Harcamalarımızda bir artış varsa harcamalarımızı aşağı çekecek adımları da attık. Dolayısıyla, bugüne kadar AK Parti hükümetleri olarak her zaman için bütçe performansımız yıl sonunda başlangıcımıza göre hep iyi olmuştur bunu önemsiyoruz. Bundan kim istifade ediyor? Millet olarak hepimiz istifade ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos ayı itibarıyla bütçede fazla olduğunu ancak önemli olanın, yıl sonu gerçekleşmesi olduğunu vurgulayan Ağbal, "Biliyorsunuz son dönemdeki gelişmelerde özellikle bazı vergi gelirlerimizde bir miktar aşağıda kalacağız. Ekonomik büyüme, ithalat, ihracat bütün bunlar bizim vergi gelirlerimizi etkiliyor. Bazı vergilerimizde ilk 8 ayda beklediğimizden daha az bir gelir gerçekleşmesi var. Harcamalarımızda da bu ülke olarak savunma, güvenlik başta olmak üzere bu ülkenin bekası için, bu ülkenin geleceği için gerçekten büyük bir mücadele yürütüyoruz bunun da getirdiği birtakım harcamalar var. Yine ülkenin istihdamı için, yatırımı için kararlar alıyoruz. Burada akaryakıtla ilgili ÖTV kararımızın tek bir nedeni var. Bütçe disiplinin gerektirdiği kararı almak. Vatandaşla biz bugüne kadar hep dürüst bir iletişim kurduk. Bizim bu ÖTV artışına ihtiyacımız var, bunu yapmamız lazım. Buradan bu sene 2 milyar lira gelir gelecek, gelecek sene 8 milyar lira gelir gelecek ama ne olacak? Bu ülkenin ekonomisine, bütçesine bu katkı sağlayacak. Doğru bunu hepimiz millet olarak ödeyeceğiz, ama millet olarak aynı zamanda bu ülkenin büyümesinden de hepimiz istifade ediyoruz." diye konuştu. 

- "Geriye dönük 5 yıllık inceleme süresini 3 yıla düşüreceğiz"

Vergi inceleme sürelerinin kısaltılması konusunda da Bakan Ağbal, vergi denetiminde geriye dönük 5 yıllık inceleme süresini 3 yıla düşüreceklerini bildirdi. 

Ağbal, "Buradaki planımız şu; İnşallah tabii ben bunu Bakan olarak söylüyorum, hükümetimize de bunu arz edeceğim, burada 2017 yılı başından itibaren başlamak üzere, 2017 yılından itibaren başlayan dönemlerde artık inceleme süresi 3 yıl olacak. Dolayısıyla, şöyle bir yanlış algılama olmasın; Bu yapacağımız düzenleme şu andaki mevcut süreleri öne çekmeyecek. Yani 2011 ve 2012 yıllarına ilişkin inceleme sürelerinde bir kısalma meydana getirmeyeceğiz, o haksızlık olur." ifadelerini kullandı.

KAMUPERSONELİ.NET - AA
Son Güncelleme: 25.09.2016 15:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.