Maliye Bakanı Naci Ağbal 2017 Yılında Vergi Artışı Olmayacağını Açıkladı !

Maliye Bakanı Naci Ağbal, beyaz eşyada ÖTV'nin 3 aylık süreyle kaldırılmasına ilişkin açıklamalar yaptı. Bakan Ağbal, açıklamalarında 2017 yılında uygulanacak vergilere ve vergi artışlarına da değindi. İşte o açıklamalar...

EKONOMİ 03.02.2017, 11:02
Maliye Bakanı Naci Ağbal 2017 Yılında Vergi Artışı Olmayacağını Açıkladı !

Maliye Bakanı Naci Ağbal AA editör masasına konuk oldu.Bakan Ağbali ÖTV ve KDV oranlarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararlarını değerlendirdi. Ağba, beyaz eşyanın ucuzlayacağına değindi.

- Referandum Harcamaları

Arkadaşların yaptığı ilk maliyet çalışmalarına göre, referandum için yaklaşık 190 milyon lira merkezi yönetim bütçesinden seçim harcamaları kapsamında gider gerçekleştirilecek.

- Konutta KDV

Ekonomide canlanmaya katkı vermek açısından süreyi uzatmak yönünde irademiz oldu. İnşaatta canlanmaya katkı vermek için, vatandaşlarımız konut almak istediklerinde maketten görüp alabiliyor. Bu durumda noterde ön ödemeli satış sözleşmesi yapılıyor. Buradaki vergiyi kalıcı olarak sıfırladık. Konut satışlarında müteahhit ile vatandaş arasında yapılan sözleşmedeki vergiyi de kaldırdık.

- Beyaz Eşya

Bütün düzenlemeler inşaat sektöründeki canlılığı güçlendirecek. Beyaz eşyai mobilya sektöründe de yaptığımız düzenlemeler bu sektörlere hareketlilik getirecek. Vatandaş da bundan yararlanacak. Vatandaş bu dönemde alışverişini hızlandırıyor. 3 aylık süreçte firmaların kampanyaları devreye sokacaklarını, KDV'nin, ÖTV'nin düşeceğini, ürünlerin ucuzlayacağını söyleyebiliriz. Normalde bizim indirimlerin meydana getireceği bir ekonomik hacimde artma meydana gelecek.

- Ocak Ayı Enflasyon

Merkez Bankası'nın açıkladığı raporda ilk aylarda enflasyonda yükselme olacağını söylemişti. Bunda gıda fiyatlarındaki düzenlemenin de etkisi var. Yılın ilk yarısında enflasyon yukarı doğru bir patika izlese de, enflasyon yılı yüzde 8 civarında bitirecek. 2016 başında da enflasyon ilk aylarda yükselmişti. Ama yukarı doğru gelmesi hiçbirimizin istemediği bir durum. Merkez Bankası'nın kararları, bizlerin tedbirleriyle enflasyon düşüşe geçecektir.

Bakan Ağbal, 2017 yılında vergilerde artış olmayacağını da açıkladı.

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (0)