Alexa
banner623

Malulen Emeklilik Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Devlet çalışırken sağlığını yitirenlere malulen emeklilik hakkı sunuyor. Peki bu durumdan kimler nasıl yararlanabilir? Gerekli şartlar nelerdir? Haberimizde...

Malulen Emeklilik Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Devlet çalışırken sağlığını yitirenlere malulen emeklilik hakkı sunuyor. Peki bu durumdan kimler nasıl yararlanabilir? Gerekli şartlar nelerdir? Haberimizde...

13 Kasım 2017 Pazartesi 17:25
Malulen Emeklilik Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Devlet, çalışırken veya belli bir prime sahipken sağlığını yitirenlere erken emeklilik hakkı sunuyor. Peki bu haklardan nasıl yararlanılabiliyor?

Vatandaşlara sunulan erken emeklilik kapsamının başında malulen emeklilik geliyor. Devletin vatandaşlara verdiği bir imkan olan malulen emeklilik hakkına nasıl sahip olunabilir? Nasıl başvuru yapılır?

Aranan Şartlar

Yüzde 60 ve üzeri işgücü kaybı olan vatandaşlara 'malul' deniyor. Devletin sunduğu maluulen emeklilik için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 işgücü kaybı aranıyor. Gerekli şartları yerine getiren vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumun'a (SGK) başvuruda bulunabiliyor. 

Bu kapsamda eğer işe başlanılan tarihte herhangi bir rahatsızlık yoksa malulen emeklilik mümkün.

Sigortalı Olmadan Önce Rahatsızlığı Bulunanlar

Sigortalı olmadan önce rahatsızlığı olanlar için de bir yol var. Malulen emekli olamayıp 1 Ekim 2008’den önce sigorta başlangıcı olanlar 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim şartıyla emekli olabiliyor. 1 Ekim 2008’den sonra sigortalı olan maluller de 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 günle emekliliğe kavuşuyor.

Malul Sayılacak Kişiler

- 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre; hizmet akdine tabi (4/a lı) ve kendi adına ve hesabına bağımsız (4/b li) çalışan sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını,

- Kamu görevlileri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar malul sayılır. Sigortalıların sağlık hizmeti sunucularından alacakları maluliyete ilişkin raporlar, Kanuna göre malul sayılmaları için yeterli değildir. Sigortalının malul sayılabilmesi için, çalışma gücünün veya meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını kaybettiğinin Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerekir.

Aylıktan Yararlanabilmek İçin Gerekli Koşullar

Malul sayılan sigortalıların malullük aylığından yararlanabilmesi için gerekli koşular şu şekilde:

- En az on yıldır sigortalı olması ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakmadan 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

- Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılması, faaliyetine son vermesi ve görevinden ayrılması,

- Hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların ise kendi sigortalılığı nedeniyle Kuruma genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin borcu olmaması

- Kuruma yazılı dilekçe ile başvurması gerekir.

Başvurular Nereye Yapılıyor?

Söz konusu malullük durumu için sigortalı veya sigortalının işvereni, durum tespiti için sigortalının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak başvuruda bulunmalıdır.

Yazılı olarak başvurunun yapılmasının ardından yetkili sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarına sevkini yaptırması gerekmektedir. Düzenlenen raporun sağlık kurulu tarafından incelenmesinin ardından, sigortalının maluliyet şartlarını taşıyıp taşımadığına karar verilir.

Aylık Hangi Durumlarda Kesilir?

Devlet tarafından sağlığını yitiren çalışanlara verilen erken emeklilik hakkı hangi durumlarda kesilir?

Devlet tarafından verilen malullük aylığı:

- Sigortalıların 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları,

- Kontrol muayenesi sonucu malullük durumunun ortadan kalkması durumunda devlet aylığı keser.

Kamupersoneli.net - ANKARA

►►►2018 KPSS ÖNLİSANS HAZIRLIK İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner654

banner631