Memur Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak? 2019 Memur Maaşları Zam Oranları

2019 yılına çok az bir zaman kala memurların maaşlarına ne kadar zam yapılacağı merak ediliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da memur zammı enflasyona göre belirlenecek. Peki memur maaşlarına yılbaşında gelecek zam oranı belli oldu mu? Peki Memur Maaşları ne kadar? Memur Maaşları hakkında merak edilenler. Memur Maaşları nasıl hesaplanıyor? Memur Maaşları ne kadar olacak? 2019 yılı Memur Maaşları zam oranları...

EKONOMİ 21.12.2018, 01:39
Memur Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak? 2019 Memur Maaşları Zam Oranları

Son dönemlerin en çok araştırılan konularının başında memur maaş zammı geliyor.

2019 yılına kısa bir süre, yüksek seviyelerden seyreden enflasyon rakamlarında düşün yaşanmazsa yaşanmazsa yılbaşında memurlara Ocak-Temmuz için yüzde 4’lük zamma ek olarak yüzde 12.5 enflasyon farkı alması gündeme gelecek.

MEMUR MAAŞLARINA NE KADAR ZAM GELECEK?

Kurlardaki ani yükselişin ardından iğneden ipliğe her şeye gelen yüklü zamlar enflasyon canavarını hortlatırken mutfağı adeta yangın yerine dönen milyonlarca çalışan ve emeklinin gözü ocak ayında alacağı maaş zammına çevrildi.

İşçi esnaf ve çiftçi emeklilerinin zammı ise yüzde 16 civarında gerçekleşecek. Enflasyonun daha da yükselmesi halinde bu zam oranları daha da artacak.

Ancak maaş zamları hiçbir şekilde yüzde 50'lere dayanan mutfak enflasyonuna çare olmayacak.

ENFLASYON ARTTI ZAM ORANLARI YÜKSELDİ

Temmuz dan eylül sonuna kadar TÜFE'deki artış yüzde 9.17'ye ulaştı. Daha önümüz de 3 aylık enflasyon duruyor.

TÜFE geçen yılın son 3 ayında sırasıyla yüzde 2 03, yüzde 1,49 ve yüzde 0.69 artmış. 3 aylık toplam enflasyon yüzde 4.31 olmuştu Geçen yıl ekonomide böylesine çalkantılar ve yüksek zamlar yaşanmamıştı.

Bu yıl ise hemen her gün yeni bir zamla uyanıyoruz. Daha da önemlisi bu yıl TÜFE' ye gecikmeli yansıyan üretici fiyatları (ÜFE) Aralık'tan bu yana yüzde 38.96. Son bir yılda ise yüzde 46.15 arttı.

ÜFE eninde sonunda TÜFE'ye yarayacak. Dolayısıyla 3 ayda, geçen yıla göre çok daha yüksek TÜFE artışı sürpriz olmayacak.

Yorumlar (0)