Memur Maaşlarına Zam Oranı Belli Oldu Mu? Son Dakika Memur Haberleri

Hükümet ve memur sendikaları tarafından 5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmeleri düzenlenmeye devam ediyor. Yaklaşık olarak 3 milyon 200 bin memurun yanı sıra 2 milyona yakın memur emeklisinin ilgilendiren zam görüşmeleri kapsamında zam oranının ne zaman açıklanacağı sorgulanıyor. Memurların ve memur emeklilerinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını kapsayacak . Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı merak ediliyor... Peki memur maaşlarına zam oranı belli oldu mu?

EKONOMİ 15.08.2019, 19:54
Memur Maaşlarına Zam Oranı Belli Oldu Mu? Son Dakika Memur Haberleri

5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında üçüncü kez düzenlenen toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un katılımıyla Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Kamu İşveren Heyetinin katıldığı toplantıda zam oranları ele alındı.

3 milyon 200 bin memurun yanı sıra 2 milyon civarında memur emeklisine ait 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belli olacağı 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında yapılan görüşmeler devam ediyor.

Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı merak ediliyor. Diğer yandan yapılacak zam oranının belirlenmesiyle en düşük memur maaşı ve en yüksek memur maaşı netlik kazanacak.

Memur Maaşlarına Zam Oranı Belli Oldu Mu? Son Dakika Memur Haberleri... 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memur maaşları kapsamında yapılan 5. dönem toplu sözleşmesi hakkında kamu iş veren heyetinin 16 Ağustos 2019 tarihinde zam teklifiyle geleceğini ifade ederek;

"Bizim teklifimiz taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı şeklinde. Masaya ilişkin kanaatimiz olumlu.

Kamu görevlilerinin sorunlarına çözüm üretme konusunda görüşmeleri önemli buluyoruz.

Geride bıraktığımız toplu sözleşmelerde, hizmet kollarına ilişkin sorun alanlarının çözüme kavuştuğu malum.

Kamuoyunda, Memur-Sen'in teklifleri son derece gerçekçi oldu, Kamu İşveren Heyeti'nin de bu gerçekçilik üzerinden meseleye yaklaşması ve buna ilişkin bir teklifle masaya gelmesi kanaati kabul görmüş durumda.

Kamu İşveren Heyeti'nin bizim için müzakere edilebilir, kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesini temenni ediyoruz." dedi.

ZAM PAZARLIĞI İÇİN SON TARİH 20 AĞUSTOS

Memur sendikaları tekliflerini 24 Temmuz'da kadar iletmiş ve bu nedenle görüşmeler 1 Ağustos 2019 tarihinde başlamıştı.

İkinci görüşme ise 9 Ağustos'ta yapılmıştı. 15 Ağustos 2019'da yapılan üçüncü görüşme sonrasında gözler dördüncü toplantıya çevrildi.

Pazarlık için belirlenen son tarih ise 20 Ağustos 2019.

MEMUR- SEN'İN MEMURLARA ZAM TEKLİFİ NE KADAR?

Memur- Sen taban aylığa 200 lira, 2020 yılı için yüzde 8+7, 2001 için yüzde 6+6 zam ve 2020 için ise yüzde 3 bunun yanı sıra 2021 yılı için ise yüzde 2 oranında bir refah payı talep etmişti.

Yorumlar (3)
Kamuran 3 ay önce
Peki vergideki yüzdelik dilim neden konu etmemiş, bu sendikalar bir şey elde edemezler
Kamuran 3 ay önce
Peki vergideki yüzdelik dilim neden konu etmemiş, bu sendikalar bir şey elde edemezler