Memur Sen'den Enflasyon Farkı Maaşlara Hemen Yansıtılsın Talebi

Memur Sen'den memur maaşlarına yönelik bir açıklama geldi. Enflasyon rakamlarının çok yüksek seviyelere çıktığının ifade edildiği açıklamada memur maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı için yıl sonunun beklenilmemesi gerektiği ifade edildi.

EKONOMİ 08.10.2018, 23:21
Memur Sen'den Enflasyon Farkı Maaşlara Hemen Yansıtılsın Talebi

Ekonomide son aylarda yaşanan gelişmeler dolayısıyla çok sayıda temel ürüne zam üstüne zam yapılmıştı. Enflasyon rakamlarının rekor seviyelere ulaşmasının ardından vatandaşların alım gücü iyice azalmıştı. Bu kapsamda yetkili memur konfederasyonu olan Memur Sen Sendikası'ndan konuya dair bir talep geldi. 

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Irgatoğlu yapmış olduğu bir açıklama ile enflasyon farkının maaşlara hemen yansıtılması gerektiğini ifade etti. 

ENFLASYON FARKI MAAŞLARA HEMEN YANSITILSIN

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Irgatoğlu vermiş olduğu bir röportajında ekonomi gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Bu kapsamda yeni ekonomi programı ve Eylül ayı enflasyon verilerini değerlendiren Mustafa Irgatoğu, ortaya çıkan sonucun çok yüksek seviyelerde olmasına vurgu yaptı. 

Bu çerçevede alım gücünün azaldığını ifade eden Mustafa Irgatoğlu açıklamalarında kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin enflasyona ezdirilmemesi hedefi kapsamında memur maaşları için bazı taleplerde bulundu. Maaşların enflasyon farkı oranında güncellenmesi gerektiğini ifade eden Mustafa Irgatoğlu'nun açıklaması şu yönde;

''4. Dönem toplu sözleşmeyle hüküm altına alınan maaş ve ücretlere ilişkin artış oranlarının, 'kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin enflasyona ezdirilmemesi' hedefi ve sözü üzerinden güncellenmesi gerekmektedir. Zira, sadece Eylül ayında gerçekleşen enflasyon, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2018 yılı ikinci altı aylık dönemi için yapılan yüzde 3,5 artışın 2.80 puan üzerindedir. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı enflasyon oranlarının toplamı 9,15 puandır ve 2018 yılı ikinci altı ayı için maaş ve ücretlere yapılan artışın neredeyse 6 puan üstündedir. Bu noktada; aksi iddia edilemez bir şekilde; 'kamu görevlilerinin maaş ve ücretleri, Eylül ayı sonu itibariyle enflasyonun oldukça altında kalmıştır' tespiti kabul edilmeli ve bu durumu tersine çevirmek için yıl sonu beklenmeden gereği yapılmalıdır."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)