Memur Sen'den Toplu Sözleşme Açıklaması Geldi (Memurların Zam Pazarlığında Üçüncü Toplantı)

Hükümet ve memur sendikaları tarafından 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncüsü gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra toplu sözleşme hakkında Memur Sen Başkanı Ali Yalçın'dan bir açıklama yapıldı.

EKONOMİ 15.08.2019, 16:09
Memur Sen'den Toplu Sözleşme Açıklaması Geldi (Memurların Zam Pazarlığında Üçüncü Toplantı)

Hükümet ile memur sendikaları arasında toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncüsü gerçekleştiriliyor. Söz konusu toplantılar 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirlenmesi için yapılıyor.

Toplu sözleşme toplantısı Bakan Selçuk'un başkanlığında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Reşat Moralı Salonunda gerçekleştiriliyor. Toplantıda Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Kamu İşveren Heyeti ile hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri yer aldı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplantıdan önce Bakanlık binası girişinde basın mensupların toplu sözşeme hakkında açıklamalarda bulundu. Ali Yalçın yaptığı açıklamalarında hizmet kollarındaki taleplerin tasnif sürecinin bugün yapılacak görüşmeyle sona ereceğini ifade etti.

ALİ YALÇIN'IN AÇIKLAMALARI

Bunun yanı sıra Ali Yalçın açıklamalarında yarınki toplantıda Kamu İşveren Heyeti'nin zam teklifiyle geleceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bizim teklifimiz taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı şeklinde. Masaya ilişkin kanaatimiz olumlu. Kamu görevlilerinin sorunlarına çözüm üretme konusunda görüşmeleri önemli buluyoruz. Geride bıraktığımız toplu sözleşmelerde, hizmet kolarına ilişkin sorun alanlarının çözüme kavuştuğu malum. Kamuoyunda, Memur-Sen'in teklifleri son derece gerçekçi oldu, Kamu İşveren Heyeti'nin de bu gerçekçilik üzerinden meseleye yaklaşması ve buna ilişkin bir teklifle masaya gelmesi kanaati kabul görmüş durumda. Kamu İşveren Heyeti'nin bizim için müzakere edilebilir, kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesini temenni ediyoruz"

ÖNDER KAHVECİ'NİN AÇIKLAMALARI

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de bir açıklama yaptı. Kahveci yaptığı açıklamalarında taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payı talep ettiklerini hatırlatarak şöyle konuştu:

"Türkiye Kamu-Sen, hedeflenen enflasyon üzerinden verilecek bir artışı asla kabul etmeyecektir. Yaşadığımız, hissettiğimiz enflasyon üzerinde bir değerlendirme yapılması lazım. Hem 2020 hem de 2021 yılı zamlarının buna göre belirlenmesi gerekir. Hedeflenen enflasyon üzerinden artış çok doğru bir yaklaşım olmaz. Yarın hükümet, çalışanların en azından ekonomik sıkıntılarını giderecek, refah seviyelerini bir miktar artıracak bir teklifle gelmeli. Yani müzakere edilebilir, üzerinde konuşulabilir bir teklif bekliyoruz"

Yorumlar (0)