Memur Sen Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı

Ekim ayı açlık ve yoksulluk rakamları açıklandı. Memur Sen her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre Ekim ayı açlık ve yoksulluk sınırına dair verileri kamuoyu ile paylaştı.

EKONOMİ 08.11.2018, 19:35
Memur Sen Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı

Memur Sen ekonomide yaşana gelişmeler neticesinde vatandaşların alım gücü ve yaşama standartlarına dair her ay düzenli olarak araştırmalarda bulunuyor. 

Bu kapsamda sendika tarafından Ekim ayı için gerçekleştirilen araştırma sonuçları ilan edildi. Buna göre Eki ayı açlık ve yoksulluk rakamlarının yanında fiyatlarında artış veya azalış yaşanan kalemlere dair son veriler paylaşıldı. 

MEMUR SEN AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMLARI

Memur-Sen tarafından Ekim ayı için gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 213 TL olarak belirlendi. 4 kişinin yoksulluk sınırı ise 6 bin 159 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırma sonuçlarında ise Ekim ayında Eylül ayına göre gıda ürünlerinde yüzde 3.66 bir artış yaşandı. 

Bu alanda detaylı olarak yapılan açıklamalarda ise domateste yüzde 30.47, üzümde yüzde 27.05 ve kavunda yüzde 19.18'lik bir artış yaşandı. Ekim ayında ise en fazla fiyat indirim limonda yaşandı. Limonun fiyatı Ekim ayında yüzde 29 azaldı. Bununla beraber salatalıkta yüzde 19 ve muzda yüzde 14 fiyat indirimi gerçekleşti. 

Memur Sen araştırmasına göre Ekim ayında Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,74’lük bir artış oldu. Ulaşım madde fiyatlarında da bir önceki aya göre yüzde 1.71'lik bir yükselme yaşandı. Sağlık madde fiyatlarında da Eylül ayına göre yüzde 2,53’lük bir artış tespit edildi. Memur Sen'in araştırmasında Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 7,62’lik bir artış gözlemlenirken giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 14,69’luk bir yükselme yaşandı. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
Belediyeden emekli biri 12 ay önce
Ben 1270 tl emekli maaşı alıyorum 5 kişilik bir aileyiz bu halde benim durumun nedir....biz ölmüş.